Jerzy Kwieciński: Na ten moment polska gospodarka rozwija się prawie osiem razy szybciej od gospodarki niemieckiej

Jerzy Kwieciński: Na ten moment polska gospodarka rozwija się prawie osiem razy szybciej od gospodarki niemieckiej

„Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku może osiągnąć nawet 5%. (...) W obecnej sytuacji w Niemczech mamy wzrost gospodarczy na poziomie 0,5% - 0,6%. W krajach strefy euro jest to wzrost na poziomie ok. 1,1%. Na dzisiaj rozwijamy się więc prawie osiem razy szybciej od Niemiec” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jerzy Kwieciński. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem minister Inwestycji i Rozwoju mówił o stanie polskiej gospodarki.

„Nasza gospodarka idzie jak najbardziej do przodu i wolumen inwestycji rośnie.(...) Jeśli firmy chcą zaspokoić oczekiwania swoich partnerów biznesowych, to muszą więcej produkować. Żeby to zrobić muszą więcej inwestować” – powiedział minister.

„W tej chwili bezrobocie w Polsce znajduje się na poziomie ok. 5,5%. Tak niskiego rejestrowanego bezrobocia nie mieliśmy. Jest to jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Europie” – poinformował Jerzy Kwieciński.

„Potencjał wzrostu naszej gospodarki przez ekspertów jest oceniany na poziomie 3,5%, a rozwijamy się mniej więcej o 2 punkty procentowe więcej. Ten efekt mamy dzięki dobremu zarządzaniu państwem. To m.in. dzięki Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Minister porównał nasze wyniki gospodarcze z wynikami niektórych państw.

„W obecnej sytuacji w Niemczech mamy wzrost gospodarczy na poziomie 0,5% - 0,6%. W krajach strefy euro jest to wzrost na poziomie ok. 1,1%. Na dzisiaj rozwijamy się więc osiem razy szybciej od Niemiec” – stwierdził.

„Zależy nam na tym, żeby całe społeczeństwo korzystało ze wzrostu gospodarczego, którego doświadczamy” – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA