Ks. dr Marcin Sobiech: Każdy z nas jest cząstką Kościoła, więc Maryja Matka Kościoła to Matka każdego z nas

Ks. dr Marcin Sobiech: Każdy z nas jest cząstką Kościoła, więc Maryja Matka Kościoła to Matka każdego z nas

„Maryja jest przede wszystkim naszą Matką. My musimy sobie uzmysłowić, szczególnie w tym świecie, który zapomina o tym, że my jesteśmy Kościołem, że każdy z nas jest tą cząstką Kościoła, a więc Maryja jest naszą Matką. Kościół to nie budynek. Kościół to my, to ludzie wierzący, ludzie ochrzczeni. Mówiąc o Maryi Matce Kościoła, tak naprawdę mówimy o Maryi – Matce każdego z nas. Dzisiejsze święto to jest taki Dzień Matki, który świętujemy jako dedykowany Matce Najświętszej” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Marcin Sobiech (Radio Nadzieja, diecezja łomżyńska). W rozmowie z Karolem Gacem opowiedział o dzisiejszym święcie NMP Matki Kościoła.

„Jest to jedno z najmłodszych świąt maryjnych w Kościele, ale ta obecność kultu Maryi jako Matki Kościoła była – można powiedzieć – odwieczna, czyli niemal od samego początku. Już Ojcowie Kościoła piszą o Maryi jako tej, która rodzi Kościół, jest Matką Kościoła” – opowiadał ks. Sobiech.

„To święto było zawsze obecne w tradycji Kościoła, bo uroczystość Zielonych Świątek była uroczystością dwudniową i w sanktuariach maryjnych zawsze był to dzień odpustu, bo to święto zawsze wiązano z Matką Bożą” – tłumaczył.

Podkreślił, że Maryja czczona jako Matka Kościoła jest Matką nas wszystkich, bo to my tworzymy Kościół.

„Maryja jest przede wszystkim naszą Matką. My musimy sobie uzmysłowić, szczególnie w tym świecie, który zapomina o tym, że my jesteśmy Kościołem, że każdy z nas jest tą cząstką Kościoła, a więc Maryja jest naszą Matką. Kościół to nie budynek. Kościół to my, to ludzie wierzący, ludzie ochrzczeni. Mówiąc o Maryi Matce Kościoła, tak naprawdę mówimy o Maryi – Matce każdego z nas. Dzisiejsze święto to jest taki Dzień Matki, który świętujemy jako dedykowany Matce Najświętszej”.

Jak odkrywać opiekę Matki Kościoła?

„Powinniśmy budzić w sobie pobożność maryjną, nie wstydzić się jej i się jej nie bać. Czasami możemy się obawiać, że Maryja będzie zatrzymywała uwagę na sobie. Ona nigdy nie będzie skupiała się na sobie, tylko będzie nas prowadziła do swojego Syna – Jezusa Chrystusa i będzie pokazywała, kto powinien być najważniejszy w naszym życiu”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA