Magda Lasia: Chcielibyśmy, aby PIW skupiał wszystkich, którym kultura nie jest obojętna

Magda Lasia: Chcielibyśmy, aby PIW skupiał wszystkich, którym kultura nie jest obojętna

„Chcielibyśmy, aby to miejsce [księgarnia PIW] skupiało nie tylko redaktorów, pisarzy, artystów, ale wszelkie osoby, którym nie jest obojętna kultura” – mówiła w poranku „Siódma 9” Magda Lasia z Państwowego Instytutu Wydawniczego. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedziała o wznowieniu działalności księgarni PIW.

Otwarciu księgarni towarzyszy wystawa prac Andrzej Krauzego.

„Są to rysunki pisarzy i poetów. (…) Dla pana Andrzeja Karuzego też to było wyzwanie, ponieważ nie rysował ludzi, nie rysował zbliżeń twarzy, więc dla niego to też jest jakiś nowy rozdział. Wybraliśmy ponad 20 pisarzy i chcieliśmy wybrać te postaci tak, żeby pokazały różnorodność Państwowego Instytutu Wydawniczego. PIW w dużej mierze jest kojarzony z literaturą piękną, co jest jak najbardziej uzasadnione, ale zawsze bardzo mocno się zajmował również historią i eseistyką. (…) Wybraliśmy autorów, których uznaliśmy za reprezentatywnych dla PIW-u”.

Jak zaznaczyła Magda Lasia: „Chcielibyśmy, aby to miejsce [księgarnia] skupiało nie tylko redaktorów, pisarzy, artystów, ale wszelkie osoby, którym nie jest obojętna kultura”.

Po wieloletnich trudnościach PIW działa prężenie, od 2017 r. podlegając Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Wydajemy ok. 60-70 książek rocznie. Biorąc pod uwagę, że mamy kilku redaktorów i jesteśmy małym zespołem, wydaje mi się to wielkim osiągnięciem. Zaczęliśmy też nowe serie, ale nie zrezygnowaliśmy z tych starych, legendarnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA