Prof. Romuald Szeremietiew: Nie można opierać naszego bezpieczeństwa narodowego jedynie na sojuszu z Amerykanami

Prof. Romuald Szeremietiew: Nie można opierać naszego bezpieczeństwa narodowego jedynie na sojuszu z Amerykanami

„Gwarancje naszego bezpieczeństwa uzależniamy od obecności amerykańskiej w Polsce. (…) Aspekt sojuszniczy jest ważny, ale chodzi o to, żeby był nie tylko on. Nie można wiązać bezpieczeństwa narodowego jedynie z decyzjami ośrodka od nas niezależnego” – powiedział w poranku „Siódma 9” prof. Romuald Szeremietiew. W rozmowie z Karolem Gacem były wiceminister obrony narodowej mówił m.in o najnowszych zakupach polskiej armii.

10 czerwca rozpocznie się czterodniowa wizyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych. Jednym z przedmiotów rozmów, które będą tam prowadzone, ma być ewentualny zakup myśliwców F-35 przez polski rząd. Według Romualda Szeremietiewa decyzja o kupnie myśliwców piątej generacji jest decyzją spóźnioną o kilka lat.

„Byłem zwolennikiem kupienia samolotu amerykańskiego, ale byłem też zwolennikiem uczestnictwa w programie amerykańskim i kupna samolotu najnowocześniejszego (…) Żałuje, że wydaliśmy już tak dużo pieniędzy na F-16. Żałuję, że nie uczestniczyliśmy w budowie myśliwców F-35, i że nie jesteśmy na pozycji, na której mogliśmy być” – stwierdził prof. Szeremietiew.

Według byłego wiceministra obrony narodowej polska armia cierpi na brak konkretnej strategii.

„Rożnego rodzaju zakupy mają charakter jedynie punktowy. To co mnie najbardziej martwi to to, że w resorcie obrony nie załatwiono dotychczas sprawy najważniejszej. Nie odpowiedziano na pytanie, jakiej armii potrzebujemy oraz jakie zadania ta armia będzie wykonywać” – powiedział prof. Szeremietiew.

„W Polsce zastanawiamy się nad narzędziami, a nie myślimy nad strategicznym problem, czyli jak przygotować obronę, żeby wojny nie trzeba było prowadzić. Nasze przygotowania obronne powinny pokazywać potencjalnemu agresorowi, że będzie miał kłopot jeśli odważy się na działania przeciwko nam” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

„W Polsce powinniśmy wreszcie stworzyć strategię obronności państwa. Jeśli tego nie będzie, to kupno takiego czy innego uzbrojenia nie wiadomo czy będzie przydatne” – dodał prof. Szeremietiew.

„Gwarancje naszego bezpieczeństwa uzależniamy od obecności amerykańskiej w Polsce. (…) Aspekt sojuszniczy jest ważny, ale chodzi o to, żeby był nie tylko on. Nie można wiązać bezpieczeństwa narodowego jedynie z decyzjami ośrodka od nas niezależnego” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA