Jerzy Mosoń: Reforma decentralizacji Polski doprowadzi do rozbicia jednorodności państwa polskiego

Jerzy Mosoń: Reforma decentralizacji Polski doprowadzi do rozbicia jednorodności państwa polskiego

„Nie mam najmniejszej wątpliwości, że przyjęcie takiej reformy, doprowadziłoby do rozbicia jednorodności państwa polskiego i do utraty w pewnym sensie niezależności od mocniejszych partnerów. Jeśli ktoś martwi się ustawą 447, to jest to nic niegroźny lobbing w porównaniu z 21 postulatami opozycji” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jerzy Mosoń (Polish Market). W rozmowie z Piotrem Otrębskim redaktor mówił m.in o opozycyjnej propozycji decentralizacji Polski.

W dzisiejszej rozmowie poruszono m.in. wątek propozycji decentralizacji Polski. Idea 21 punktów propagowana jest przez środowiska opozycyjne.

„Nie mam najmniejszej wątpliwości, że przyjęcie takiej reformy, doprowadziłoby do rozbicia jednorodności państwa polskiego i do utraty w pewnym sensie niezależności od mocniejszych partnerów. Jeśli ktoś martwi się ustawą 447, to jest to nic niegroźny lobbing w porównaniu z 21 postulatami. We współczesnym świecie prawdziwa władza to kapitał. Mając odpowiednie środki można realnie rządzić” – stwierdził redaktor Mosoń.

„Oderwanie części samorządowej, danie jej jeszcze większej niezależności, jeszcze większej ilości pieniędzy i możliwości przyklejania się do innych części Europy, może spowodować oderwanie od kraju” – dodał rozmówca Piotra Otrębskiego.

„Przekierowanie środków w dużych miastach wpływa na kreację światopoglądu. Pokazały to wyniki wyborów samorządowych, w których w większości dużych polskich miast wygrała Koalicja Obywatelska” – zaznaczył.

Według Jerzego Mosonia liberalne zmiany zachodzące w Polsce - szczególnie w sferze światopoglądowej - są jedynie pewnym etapem dziejowym.

„Teoria Giambattisty Vico mówi o tym, świat rozwija się w cyklach dziejowych. Na przemian erę postępu wypiera era zepsucia. W tym momencie w Polsce jesteśmy świadkami tej drugiej ery. Politycy, którzy wyśmiewają niektóre wartości, zyskują punkty procentowe” – powiedział Jerzy Mosoń, zaznaczając że jest to tendencja, która za jakiś czas się odwróci.

Pod koniec rozmowy Jerzy Mosoń zapytany o to, czy jego zdaniem istnieje szansa na to, że Rafał Trzaskowski - w przypadku jesiennego zwycięstwa wyborczego Platformy Obywatelskiej - stanie się nowym szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedział:

„Nie wierzę, żeby Rafał Trzaskowski tak szybko zrezygnował z kierowania Warszawą. Władza prezydenta Warszawy jest realnie większa od władzy ministra spraw zagranicznych. Chodzi m.in. o możliwość zatrudniania urzędników, kreowania polityki największego i najbogatszego polskiego miasta. Nikt rozsądny z tego nie zrezygnuje. Tym bardziej, że PO posiada potencjalnych kandydatów na stanowiska szefa resortu polityki zagranicznej” – stwierdził redaktor Polish Market.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA