Monika Karolczuk: Cudowne źródełka to miejsca nie tylko cudów, ale też pocieszenia

Monika Karolczuk: Cudowne źródełka to miejsca nie tylko cudów, ale też pocieszenia

„Bardzo często źródełka odgrywały rolę pocieszyciela. Oprócz tego, że przynosiły cuda, uzdrowienia, ale były pocieszycielami w chwilach trudnych, gdy np. jakieś zarazy opanowywały dane tereny czy groziły najazdy. Wtedy ludzie często udawali się w takie miejsca, które albo w danym momencie dopiero zasłynęły z cudów, albo już wcześniej były znane z uzdrawiających właściwości, i bardzo często doznawali tam rozmaitych łask” – mówiła w poranku „Siódma 9” Monika Karolczuk. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedziała o swojej książce „Cudowne źródełka w Polsce” (Wyd. Aromat Słowa).

„W książce zostało opisanych 120 źródełek. Większość z nich znajduje się w południowo-wschodniej Polsce. Największe nagromadzenie jest w województwie lubelskim i podkarpackim” – opowiadała autorka.

Zapytana, jakie znaczenie dla lokalnej społeczności miały takie miejsca, odpowiedziała:

„Bardzo często źródełka odgrywały rolę pocieszyciela. Oprócz tego, że przynosiły cuda, uzdrowienia, ale były pocieszycielami w chwilach trudnych, gdy np. jakieś zarazy opanowywały dane tereny czy groziły najazdy. Wtedy ludzie często udawali się w takie miejsca, które albo w danym momencie dopiero zasłynęły z cudów, albo już wcześniej były znane z uzdrawiających właściwości, i bardzo często doznawali tam rozmaitych łask”.

Zwrócił taż uwagę, że te miejsca w większości są bardzo dobrze utrzymane.

„Większość z nich jest bardzo zadbana. Lokalne społeczności dbają o te miejsca. Do tej pory cieszą się one dużą popularnością. W nielicznych przypadkach, tam, gdzie kult osłabł czy ludzie stracili zainteresowanie, nie są one w najlepszym stanie, ale to są sporadyczne przypadki”.

Jakie jest najstarsze źródełko opisane w książce?

„Najstarsze źródełko sięga XI w. i najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce. Jest to Górka Klasztorna niedaleko Piły. Objawienia, które miały tam miejsce nastąpiły w 1079 r. dwa miesiące po zamordowaniu biskupa św. Stanisława na Skałce w Krakowie” – mówiła autorka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA