Marcin Makowski: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA może przejść do historii

Marcin Makowski: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA może przejść do historii

„Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych może okazać się jedną z najbardziej owocnych wizyt polskiego prezydenta w historii polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marcin Makowski („Do rzeczy”, Wirtualna Polska). W rozmowie z Anną Skiepko redaktor mówił m.in. o zawarciu umowy politycznej w sprawie zwiększenia kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce.

Według redaktora Makowskiego istotne z punktu widzenia umowy polsko-amerykańskiej jest to, że oprócz zwiększenia kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce, zwiększy się także liczba amerykańskiego sprzętu wojskowego w naszym kraju.

Rozmówca Anny Skiepko uważa, że nazwa Fort Trump to bardziej marketingowe pojęcie, niekoniecznie precyzyjne z punktu widzenia wojskowości.

„Fort Trump to pewna idea obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce, która jest nie tylko symboliczna, ale realnie może przestraszyć potencjalnego agresora. Jeśli Fort Trump będzie grupą baz wojskowych, to ta idea będzie bardziej skuteczna. Amerykańska obecność, o której mówimy może zmienić układ sił w regionie” – przyznał Marcin Makowski.

„Doszły mnie słuchy, że jest także możliwe przeprowadzenie rozmów dot. podpisania umowy dwustronnej, mającej gwarantować obu państwom wymianę technologiczną w dziedzinie energetyki jądrowej” – mówił gość poranka, który stwierdził, że taka współpraca może przyspieszyć prace nad powstaniem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

„Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych może okazać się jedną z najbardziej owocnych wizyt polskiego prezydenta w historii polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych” – powiedział pod koniec rozmowy Marcin Makowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA