Zbigniew Gryglas: Musimy się wreszcie nauczyć prowadzić pragmatyczną politykę zagraniczną

Zbigniew Gryglas: Musimy się wreszcie nauczyć prowadzić pragmatyczną politykę zagraniczną

„Nam zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie i wspólnie z USA możemy bardzo dużo osiągnąć. Musimy się wreszcie nauczyć prowadzić pragmatyczną politykę zagraniczną. Tam, gdzie są nasze interesy, gdzie się one łączą z interesami innych krajów, trzeba to realizować” – mówił w poranku „Siódma 9” Zbigniew Gryglas z Porozumienia. W rozmowie z Anną Skiepko odniósł się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i relacji polsko-amerykańskich.

„Spodziewam się wzmocnienia obecność amerykańskiej. Mówimy o co najmniej 1000-1500 żołnierzach, a myślę, że będzie to więcej. Istotne jest także ustanowienie w Polsce takich struktur dowódczych. Od początku podkreślaliśmy, że to ważny element, by decyzje operacyjne zapadały w Polsce, czyli by tutaj były struktury dowódcze brygady, może nawet dywizji” – mówił poseł.

I dodał: „To będzie już obecność w dużym stopniu stała, która będzie na trwałe zwiększała polskie bezpieczeństwo. Liczymy także na trwałe wzmocnienie naszych relacji w sferze gospodarczej”.

„Mam nadzieję, że finalnie dojdzie do wizyty prezydenta Macrona w Polsce. Trzeba podkreślić, że koncepcje francuskie, jeśli chodzi o obronę europejską, są co najmniej zdumiewające. Prezydent Macron mówił, że trzeba budować armię europejską także przeciwko Stanom Zjednoczonym. To jest coś z naszego punktu widzenia, ale i z europejskiego punktu widzenia, zupełnie absurdalne. Fundamentem bezpieczeństwa europejskiego są Stany Zjednoczone” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że bycie sojusznikiem USA jest bardzo ważne.

„Zaliczamy się do niewielkiej grupy krajów sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mamy dostęp do najnowszego uzbrojenia, do którego nie mają dostępu wszystkie kraje świata”.

Zauważył, że relacje są pewne nierówności w relacjach polsko-amerykańskich.

„Choćby różnica potencjałów gospodarczych i ekonomicznych stwarza jakąś nierówność, ale mamy wspólne interesy i potrafimy o nich rozmawiać. To jest sytuacja, w której wygrywają obie strony. Interesy amerykańskie w naszej części Europy są bardzo istotne. Nam zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie i wspólnie możemy bardzo dużo osiągnąć. Musimy się wreszcie nauczyć prowadzić pragmatyczną politykę zagraniczną. Tam, gdzie są nasze interesy, gdzie się one łączą z interesami innych krajów, trzeba to realizować”.

„Prezydent Trump jest twardym negocjatorem. Ale dotrzymuje tych porozumień, realizuje to, na co się umawia” – ocenił poseł Gryglas.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA