Karolina Baca-Pogorzelska o cenach energii: Problem jest realny i nie zniknie

Karolina Baca-Pogorzelska o cenach energii: Problem jest realny i nie zniknie

„Jak słucham ministra energii, to mam wrażenie, że nie ma on żadnych planów, skoro nie jest w stanie poradzić sobie z mechanizmem na rok 2019. Jeżeli rząd wziął się za cenę energii w grudniu, to jest to legislacja na kolanie. Problem [z cenami energii] jest realny i nie zniknie” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Karolina Baca-Pogorzelska z „Dziennika Gazety Prawnej”. W rozmowie z Karolem Gacem mówiła o rosnących cenach energii.

W miniony weekend Sejm przegłosował przepisy przygotowywane przez resort energii dot. zamrożenia cen prądu. Redaktor Karolina Baca-Pogorzelska zapytana przez Karola Gaca o to, czy i dla kogo wzrosną ceny energii, odpowiedziała:

„Ceny wzrosną dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Wreszcie, po ponad pół roku od uchwalenia tzw. ustawy prądowej, resort energii po raz pierwszy powiedział, że jest problem z pomocą publiczną. Dlatego też nie możemy mówić o tym, że rekompensaty za wyższe ceny prądu będą dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce” – stwierdziła dziennikarka „DGP”.

„Ustawa została podzielona na dwie części. Pierwsza część to okres od początku roku do końca czerwca, druga część trwa od początku lipca do końca roku” – dodała.

„Pierwsza część zostaje na starych zasadach, czyli wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w Polsce mieliby dostać pełne rekompensaty za wyższe ceny prądu. Druga część ustawy mówi o tym, że odbiorcy indywidualni, a więc np. 15 mln gospodarstw domowych, będą otrzymywać rekompensaty do końca roku na pełnych zasadach. Średnie i duże przedsiębiorstwa miałyby otrzymywać rekompensaty na zasadach de minimis. Oznacza to, że mogłyby one skorzystać z pomocy publicznej, która się kumuluje i wynosi 200 tysięcy euro w ciągu trzech lat” – powiedziała Karolina Baca-Pogorzelska.

Według rozmówczyni Karola Gaca ustawa budzi pewne kontrowersje.

„Jeżeli pomoc publiczna dla firm uznana jest za niedozwoloną, to na jakiej zasadzie mają one dostać pełne rekompensaty za pierwsze półrocze? Wątpliwości pozostają” – mówiła Karolina Baca-Pogorzelska.

Prowadzący zapytał też, czy ministerstwo ma plany dot. tego, co się zdarzy w przyszłym roku.

„Jak słucham ministra energii, to mam wrażenie, że nie ma on żadnych planów, skoro nie jest w stanie poradzić sobie z mechanizmem na rok 2019. Jeżeli rząd wziął się za cenę energii w grudniu, to jest to legislacja na kolanie. Problem jest realny i problem nie zniknie” – stwierdziła rozmówczyni Karola Gaca.

„Pewne jest, że ceny energii elektrycznej będą rosły. Pytanie na jaką skalę” – powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top