Jakub Pacan: W Polsce próbuje się przeprowadzić spóźnioną rewolucję obyczajową z 1968 roku

Jakub Pacan: W Polsce próbuje się przeprowadzić spóźnioną rewolucję obyczajową z 1968 roku

„O ile jeszcze kilka tygodni temu nie powiedziałbym, że tutaj w Polsce ktoś planuje przeprowadzić rewolucję 1968 roku, o tyle teraz jestem przekonany o tym, że ktoś chce dokonać takiej spóźnionej rewolucji obyczajowej u nas w kraju” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jakub Pacan. W rozmowie z Karolem Gacem redaktor „Tygodnika Solidarność” mówił m.in o rozpędzającej się kampanii wyborczej.

Rozmowa poranka rozpoczęła się od komentarza dotyczącego kolejnych marszów równości, które próbowały przejść przez kilka polskich miast.

„Młyny rewolucji mielą nieubłaganie. (…) Pękniecie cywilizacyjne, które jest między nami jest coraz głębsze. Z tymi ludźmi nic już nas nie łączy” – stwierdził Jakub Pacan.

„Nie wierzę, żeby w takim mieście jak np. Olsztyn, było aż tyle osób ze środowisk LGBT. Takie marsze organizują jedni i ci sami ludzie” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

„O ile jeszcze kilka tygodni temu nie powiedziałbym, że tutaj w Polsce ktoś planuje przeprowadzić rewolucję 68 roku, o tyle teraz jestem przekonany o tym, że ktoś chce dokonać takiej spóźnionej rewolucji obyczajowej u nas w kraju” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

Rozmowa dotyczyła także kampanii wyborczej do jesiennych wyborów parlamentarnych.

„Prawo i Sprawiedliwość swoim programem nadaje narrację całej polskiej polityce. Opozycja zajmuje się kopiowaniem pomysłów. Jest w tym niewiarygodna, ponieważ Platforma jest partią liberalną, a program PiS jest programem socjalnym” – zauważył dziennikarz „Tygodnika Solidarność”.

„Opozycja szuka na siebie pomysłu. (…) Lewica w Polsce dalej szuka swojej tożsamości i swojej drogi. PiS ma wszystko poukładane, jest jak dobrze naoliwiona maszyna, która musi być teraz odpowiednio przekierowana z wyborów europejskich na wybory krajowe” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

Na koniec rozmowy poruszono temat lidera opozycji, Grzegorza Schetyny.

„Po stronie opozycyjnej podkopuje się teraz pozycję człowieka, który jest jej zwornikiem. Schetyna jest dobry na czas kryzysu. Jego osoba daje opozycji możliwość przetrwania. Jednocześnie można zauważyć, że nie jest on politycznym wizjonerem, kimś gotowym do przeprowadzenia politycznej ekspansji PO” – stwierdził Jakub Pacan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top