Lidia Sankowska-Grabczuk: Kwestie ideologiczne to nie jest temat wirtualny, ale dotykający nas bezpośrednio

Lidia Sankowska-Grabczuk: Kwestie ideologiczne to nie jest temat wirtualny, ale dotykający nas bezpośrednio

„Właściwie takie szumne hasło PiS-u to było podwójne «wara»: «wara od dzieci i rodziny» i «wara od Kościoła». PiS ma dwa narzędzia, żeby to wcielić w czyn. Mamy coraz to nowe pomysły władz Warszawy na edukację seksualną, ze strony PiS-u jest oburzenie, ale trzeba też podjąć jakieś czyny. My od czterech lat postulujemy, żeby wypowiedzieć genderową konwencję stambulską, która rzeczywiście ułatwia takie sytuacje jak zagrożenia dla naszych dzieci, jak edukacja seksualna za 5 mln zł itd. Z drugiej strony słyszymy: «wara od Kościoła». Nam się czasami wydaje, że ideologia to temat zastępczy, który coś zasłania, taki temat wirtualny. Ale to nie jest już temat wirtualny, to jest temat, który nas dotyka bezpośrednio” – mówiła w poranku „Siódma 9” Lidia Sankowska-Grabczuk, rzecznik Prawicy Rzeczypospolitej. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedział o aktualnej sytuacji w Prawicy i o planach wyborczych.

Odniosła się do wyboru nowego prezesa Prawicy Rzeczpospolitej:

„Była to decyzja jednogłośna. W naszej obecnej sytuacji zgodna ze statutem. Spośród wiceprezesów pan Bogusław Kiernicki został jednogłośnie wybrany na naszego prezesa. Wcześniej był wiceprezesem, przez wiele lat był naszym aktywnym działaczem. Ale przede wszystkim to wspaniały mąż i ojciec, co też rzutuje na działalność. Menadżer, przedsiębiorca, historyk (…) To aktywny działacz i społeczny, i polityczny, i z wizją dla Prawicy Rzeczypospolitej”.

Jakie plany na wybory ma Prawica Rzeczypospolitej?

„Największym naszym marzeniem byłoby stworzenie silnej republikańskiej formacji prawicowej. Rozmawiamy z różnymi środowiskami. Były rozmowy z PSL-em, z Konfederacją, z Kukiz’15, trwają też rozmowy z PiS-em. Jeśli chodzi o PiS, wspomnę, że w kampanii wyborczej bardzo mocno padały różne słowa dotyczące ideologii. Właściwie takie szumne hasło PiS-u to było podwójne «wara»: «wara od dzieci i rodziny» i «wara od Kościoła». PiS ma dwa narzędzia, żeby to wcielić w czyn. Mamy coraz to nowe pomysły władz Warszawy na edukację seksualną, ze strony PiS-u jest oburzenie, ale trzeba też podjąć jakieś czyny. My od czterech lat postulujemy, żeby wypowiedzieć genderową konwencję stambulską, która rzeczywiście ułatwia takie sytuacje jak zagrożenia dla naszych dzieci, jak edukacja seksualna za 5 mln zł itd. Z drugiej strony słyszymy: «wara od Kościoła». Nam się wydaje, że ideologia to temat zastępczy, który coś zasłania, taki temat wirtualny. Ale to nie jest już temat wirtualny, to jest temat, który nas dotyka bezpośrednio” – tłumaczyła.

„PiS przedstawia się jako obrońca katolickich czy rodzinnych wartości, ale to tylko słowa. Nam zależy na czynach, na konkretach. Będziemy zawsze jako Prawica Rzeczypospolitej realizować swój program, czy to w sposób czynny, jeżeli będą ku temu warunki, czy będziemy nawoływać dalej do realnych działań, będziemy zgłaszać swoje projekty, żeby rzeczywiście coś się wydarzyło” – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że w związku z aktami nienawiści wobec Kościoła, trzeba podjąć konkretne działania.

„Trzeba przyznać, że nienawiść wobec Kościoła, która jest kreowana, jest olbrzymia (…) Poseł Prawicy Jan Klawiter jest autorem ustawy, którą razem z posłami Kukiz’15 wniósł do Sejmu w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej. Chrześcijanie w skali świata to najbardziej prześladowana grupa i tutaj trzeba jednoznacznie podjąć jakieś działania”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA