Jakub Gajda: Sytuacja między USA i Iranem jest obecnie zaogniona najbardziej od wielu lat

Jakub Gajda: Sytuacja między USA i Iranem jest obecnie zaogniona najbardziej od wielu lat

„Mamy, trzeba przyznać, najbardziej zaognioną sytuację od wielu, wielu lat pomiędzy USA i Iranem. Jest to o tyle problematyczne, że w tym momencie żadna ze stron nie chce ustąpić. Donald Trump chciałby udowodnić, że jego działania są skuteczne (…) Z drugiej strony mamy Iran, państwo, które będzie się kierowało swoją dumą narodową i nieustępliwością wobec Stanów Zjednoczonych, które wycofując się jednostronnie z umowy nuklearnej, pokazały, szczególnie Irańczykom, że są partnerem, który jest niepewny” – mówił w poranku „Siódma 9” Jakub Gajda, iranista z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. W rozmowie z Jarosławem Wydrą odniósł się do konfliktu USA i Iranu.

„Świat w tym momencie stoi na granicy wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Taka wojna ma bardzo szerokie odbicie na całym świecie, dlatego też świat powinien się skupić bardziej na rozwiązaniu pokojowym tego konfliktu, na wyrwaniu z tego klinczu USA i Iranu” – mówił ekspert.

„Mamy, trzeba przyznać, najbardziej zaognioną sytuację od wielu, wielu lat pomiędzy USA i Iranem. Jest to o tyle problematyczne, że w tym momencie żadna ze stron nie chce ustąpić. Donald Trump chciałby udowodnić, że jego działania są skuteczne, że dotrzymuje obietnic danych w kampanii wyborczej, a jedną w tych obietnic było właśnie powstrzymanie Iranu, cokolwiek by to nie miało znaczyć. Z drugiej strony mamy Iran, państwo, które będzie się kierowało swoją dumą narodową i nieustępliwością wobec Stanów Zjednoczonych, które wycofując się jednostronnie z umowy nuklearnej, pokazały, szczególnie Irańczykom, że są partnerem, który jest niepewny. Jeden prezydent podpisuje ciężko wypracowane latami porozumienie, a kolejny zrywa je, właściwie nie podając konkretnych przyczyn, tylko po prostu ma taką linię polityczną” – tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA