Prof. Zbigniew Krysiak: Zwolnienie młodych z PIT to nie koszt, a inwestycja w przyszłość

Prof. Zbigniew Krysiak: Zwolnienie młodych z PIT to nie koszt, a inwestycja w przyszłość

Prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana ocenił w poranku „Siódma 9” ulgę dla młodych w podatku PIT. Regulacje wprowadzone przez rząd wskazują, że przychody z etatu i zlecenia uzyskiwane do ukończenia 26 lat będą zwolnione z PIT. Limit ulgi to 85,5 tysięcy złotych rocznie.

„Ta zmiana pozwoli na zmniejszenie szarej strefy” – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak w rozmowie z Jarosławem Wydrą.

„Wychodzenie z szarej strefy – bardzo wiele przedsiębiorstw ukrywało tych pracowników. Tworzenie większej liczby podmiotów gospodarczych. Jak wynika z mojej wiedzy, na podstawie tego, co wiem o moich studentach, wynika, że coraz częściej są zainteresowani tworzeniem przedsiębiorstw” – tłumaczył gość poranka.

Nowym regulacjom sprzeciwiają się samorządy, które opierają swoje budżety na dochodach z podatku PIT. Prof. Krysiak twierdzi, że samorządowcy są w błędzie, ponieważ taka ulga pobudzi gospodarkę.

„Samorządy mają w swoich budżetach ok. 40 proc. z PIT. Niektóre samorządy mogą myśleć w sposób mechaniczny, że jeśli są te osoby zwolnione z PIT, to samorządy stracą. No właśnie nie. To pobudzenie będzie prowadziło do tego wzrostu. To jest inwestycja”.

Ulga w podatku PIT będzie obowiązywać od 1 sierpnia.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA