Mateusz Maranowski: Strącenie Timmermansa ze stanowiska to sukces premiera Morawieckiego, ale poparcie Ursuli von der Leyen to jego porażka

Mateusz Maranowski: Strącenie Timmermansa ze stanowiska to sukces premiera Morawieckiego, ale poparcie Ursuli von der Leyen to jego porażka

„Premier Mateusz Morawiecki, jego rząd i jego dyplomacja strącili Fransa Timmermansa z roli takiego pewniaczka, bo jeszcze w poniedziałek to on był na czele tego «wyścigu» o to miejsce. To jest niewątpliwy sukces Mateusza Morawieckiego. Z drugiej strony jednak została wysunięta kandydatura Ursuli von der Leyen, która moim zdaniem nie pasuje do narracji, którą prowadzi PiS. (...) Tu moim zdaniem jest porażka” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mateusz Maranowski (wPolsce.pl). W rozmowie z Karolem Gacem odniósł się do szczytu w Brukseli.

Jak ocenia jego wynik?

„Ani sukces, ani porażka, ani remis. To jest sprawa bardzo złożona. Z punktu widzenia wizerunkowego premier Morawiecki osiągnął sukces. Narracją opozycji było to, że się w ogóle nie liczymy, nie mamy nic do powiedzenia w kwestii obsady stanowisk ani w ogóle nie mamy nic do powiedzenia w sprawach UE. To się okazało nieprawdą. Premier Morawiecki, jego rząd i jego dyplomacja strącili Fransa Timmermansa z roli takiego pewniaczka, bo jeszcze w poniedziałek to on był na czele tego «wyścigu» o to miejsce. To jest niewątpliwy sukces Mateusza Morawieckiego”.

Jak podkreślił, trzeba spojrzeć na tę sprawę także z drugiej strony.

„Z drugiej strony jednak została wysunięta kandydatura Ursuli von der Leyen, która moim zdaniem nie pasuje do narracji, którą prowadzi PiS. Bardzo dużo słyszymy, że PiS chce ograniczyć wpływy niemieckie w UE. PiS często podkreśla, że to Niemcy są w centrum uwagi w UE. W ramach tej narracji jest także sprawa reparacji wojennych od Niemiec. I teraz nagle okazuje się, że akceptujemy na bardzo wysokie stanowisko w Brukseli osobę właśnie z Niemiec. Tu moim zdaniem jest porażka i pewnego rodzaju problem wizerunkowy, jeżeli chodzi o premiera Morawieckiego, jego rządu i jego dyplomacji”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA