Dariusz Bonisławski: W Ameryce Południowej mieszka blisko 2 miliony naszych rodaków, którzy od 150 lat pracują na rzecz nowych ojczyzn, ale także starają się kultywować polską kulturę i tradycję

Dariusz Bonisławski: W Ameryce Południowej mieszka blisko 2 miliony naszych rodaków, którzy od 150 lat pracują na rzecz nowych ojczyzn, ale także starają się kultywować polską kulturę i  tradycję

„Pomysł zorganizowania Kongresu wypływa z misji naszego stowarzyszenia, które od 30 lat pracuje na rzecz tych wszystkich naszych rodaków, którzy z rożnych powodów znaleźli się poza granicami kraju. W Polsce dosyć znane są kwestie związane z naszymi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą, na dawnych Kresach Wschodnich. (...) Mało kto orientuje się jednak, że w Ameryce Południowej, mieszka blisko 2 miliony naszych rodaków, którzy od 150 lat pracują na rzecz nowych ojczyzn, ale także starają się podtrzymywać polską kulturę i tradycję. Chcą żeby Polska była nadal obecna w ich życiu” – powiedział w poranku „Siódma 9” Dariusz Bonisławski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska mówił o Kongresie Młodzieży Polonijnej Ameryki Południowej.

W ostatnim czasie doszło do spotkania młodych osób polskiego pochodzenia, mieszkających na co dzień w Ameryce Południowej. O pomyśle zorganizowania Kongresu Młodzieży Polonijnej Ameryki Południowej mówił Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

„Pomysł wypływa z misji naszego stowarzyszenia, które od 30 lat pracuje na rzecz tych wszystkich naszych rodaków, którzy z rożnych powodów znaleźli się poza granicami kraju. W Polsce dosyć znane są kwestie związane z naszymi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą, na dawnych Kresach Wschodnich. (...) Mało kto orientuje się jednak, że za Oceanem, w Ameryce Południowej, mieszka blisko 2 miliony naszych rodaków, którzy od 150 lat pracują na rzecz nowych ojczyzn, ale także starają się podtrzymywać polską kulturę i  tradycję. Chcą żeby Polska była nadal obecna w ich życiu” – powiedział Dariusz Bonisławski.

„Ci ludzie kochają Polskę, mają do niej bardzo emocjonalny stosunek. Poziom ich wiedzy na temat naszego kraju niestety jest rożny” – stwierdził rozmówca Marcina Fijołka, zaznaczając że dużą szansą na poszerzenie wiedzy na temat naszego kraju, daje obecnie Internet. 

„Kongres, który został zrealizowany dzięki dotacjom z Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, był dla tej młodzieży szansą na zweryfikowanie swoich marzeń. Sam Kongres był przyjęty niesamowicie życzliwe, bo to był pierwszy taki zjazd, takie spotkanie młodych ludzi z Ameryki Południowej polskiego pochodzenia” – zaznaczył.

„Ubolewać należy nad tym, że wśród tych ludzi, z rożnych powodów, zagubiony został język polski. To bardzo ważny element tożsamości kulturowej i wspólnoty narodowej. Nie mamy pretensji do tych społeczności, bo odległości i ustawy, które w Brazylii zostały wprowadzone w latach trzydziestych, zakazywały nauczania języków obcych (poza portugalskim). Najlepiej została zachowana znajomość kultury. Ogromną popularnością cieszą się zespoły folklorystyczne” – stwierdził prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

„Chcemy, żeby Kongres zapoczątkował proces przybliżania tym ludziom Polski taką, jaką jest ona obecnie” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA