Ks. dr Marcin Sobiech: Europa potrzebuje takich ludzi jak św. Benedykt z Nursji

Ks. dr Marcin Sobiech: Europa potrzebuje takich ludzi jak św. Benedykt z Nursji

„Decyzja św. Pawła VI o uczynieniu św. Benedykta patronem Europy była jak najbardziej słuszna, bo Europa potrzebuje takiego człowieka – człowieka światłego, człowieka wielkiego rozumu, człowieka, który stawia na samorozwój, ale też człowieka, który nie zapomina o Bożych prawach i nie zapomina o kierowaniu się tym, co jest najważniejsze, czyli o ukierunkowaniu swojego serca ku Panu Bogu i postępowaniu według zasad i moralności chrześcijańskiej, czyli chrystusowej” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Marcin Sobiech (Radio Nadzieja, diecezja łomżyńska). W rozmowie z Jarosławem Wydrą przybliżył postać św. Benedykta z Nursji, patrona Europy.

„Reguła św. Benedykta zwraca naszą uwagę, dzisiaj szczególnie, na cierpliwość, umiar, ale także na sposób życia. Ta reguła powinna być dzisiaj taką obowiązkową regułą dla wszystkich, którzy podejmują kierownicze stanowiska. Mało tego, reguła św. Benedykta jest wykładana jako obowiązkowy przedmiot na uniwersytecie w Harvardzie” – opowiadał ks. Sobiech.

„Benedykt stawia bardzo radykalnie, jak powinno wyglądać postępowanie człowieka i zwraca uwagę przede wszystkim na życie Ewangelią, bo reguła jest oparta na życiu ewangelicznym i życiu według przykazań. Myślę, że decyzja św. Pawła VI o uczynieniu św. Benedykta patronem Europy była jak najbardziej słuszna, bo Europa potrzebuje takiego człowieka – człowieka światłego, człowieka wielkiego rozumu, człowieka, który stawia na samorozwój, ale też człowieka, który nie zapomina o Bożych prawach i nie zapomina o kierowaniu się tym, co jest najważniejsze, czyli o ukierunkowaniu swojego serca ku Panu Bogu i postępowaniu według zasad i moralności chrześcijańskiej, czyli chrystusowej” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top