Mateusz Kosiński: Wybór Ursuli von der Leyen na szefową KE to dla Polski wybór mniejszego zła

Mateusz Kosiński: Wybór Ursuli von der Leyen na szefową KE to dla Polski wybór mniejszego zła

„Chyba nikt w Prawie i Sprawiedliwości nie sądził, że nowa przyszła pani komisarz [Ursula von der Leyen] będzie przychylnie nastawiona do rządu w Warszawie. Wybranie jej zamiast Franka Timmermansa to był raczej wybór mniejszego zła. Uważam, że czekają nas kolejne lata starć o naszą suwerenność w Europie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mateusz Kosiński. W rozmowie z Jarosławem Wydrą zastępca redaktora naczelnego portalu Tysol.pl analizował m.in. trudną sytuację opozycji. 

Rozmowa poranka dotyczyła m.in. odrzucenia kandydatury Beaty Szydło na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego.

„Brak wyboru byłej premier jest zarówno zemstą za ostatnią porażkę F. Timmermansa, jak i za wcześniejsze wypowiedzi Beaty Szydło krytyczne wobec mechanizmów postępowania Unii Europejskiej. Wbrew pozorom ta porażka może jej wyjść na dobre. Tworzy się argument, że jej kandydatura została powstrzymana przez unijne elity. W ten sposób bardzo dobrze można zbudować otoczkę przegranej za dobrą sprawę” – powiedział redaktor „Tygodnika Solidarność”.

W rozmowie poruszono też temat opozycji parlamentarnej w Polsce.

„Do tych wyborów każdy może pójść z każdym, a także każdy może pójść do nich sam. Okazało się, że wynik do Parlamentu Europejskiego był prawdziwym wstrząsem dla opozycji” – przyznał Mateusz Kosiński.

„Z tego co wiadomo SLD stawia bardzo duże wymogi odnośnie miejsc na listach, a samo daje niewiele. Sojusz Lewicy Demokratycznej jest w całkiem niezłej sytuacji, bo swojej pozycji i tak teraz nie pogorszą. Jeśli pójdą to wyborów sami to pewnie i tak uzyskają 3% głosów, a to pozwoli im na dalsze funkcjonowanie w polityce” – zauważył rozmówca Jarosława Wydry.

„W trudnej sytuacji jest PSL. Jeśli teraz Władysław Kosiniak-Kamysz popełni poważne błędy, to może okazać się grabarzem partii” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top