Ks. Artur Stopka: Ksiądz nie jest samodzielną wyspą, tylko członkiem wspólnoty, w której musi funkcjonować

Ks. Artur Stopka: Ksiądz nie jest samodzielną wyspą, tylko członkiem wspólnoty, w której musi funkcjonować

„Ksiądz nie może funkcjonować jako taka samodzielna wyspa. Ksiądz jest członkiem wspólnoty, do której jest posłany i jeżeli nie funkcjonuje w ramach tej wspólnoty, to jest w jakiś sposób wykluczony. A wykluczenie to jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać człowieka, także księdza” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Artur Stopka. W rozmowie z Jarosławem Wydrą podjął temat samobójstw księży.

„Myślę, że nad samobójstwami księży się zastanawia wielu ludzi w Kościele, zarówno biskupów, jak i księży, którzy doświadczyli tego typu zjawiska, że ktoś z ich współbraci popełnił samobójstwo. Ale przede wszystkim wierni się nad tym zastanawiają. To widać w komentarzach np. w mediach społecznościowych” – mówił ks. Stopka.

Zapytany, czy księża, którzy przeżyli próby samobójcze, są obejmowani opieką, odpowiedział:

„W wielu diecezjach jest podejmowana terapia w stosunku do takich księży. Za każdym razem próba samobójcza jest poważnym sygnałem, że coś niedobrego się dzieje z człowiekiem, że coś w jego życiu nie funkcjonuje tak jak trzeba, że nie potrafi sobie z czymś poradzić. Jeżeli udaje się uratować jego życie, to nie można go zostawić samemu sobie, dlatego terapie są podejmowane”.

„Życie księdza jest inne pod wieloma względami niż życie człowieka świeckiego” – zaznaczył gośc poranka. Jak tłumaczył:

„Różne rzeczy mogą sprawiać trudności. To zależy od typu osobowości, od tego, jak ksiądz funkcjonuje we wspólnocie. Jest cały szereg rzeczy, które można by wymienić. Ja jestem 30 lat księdzem i zauważam na podstawie różnych rozmów, że jednym z poważnych problemów jest samotność, z którą nie wszyscy księża sobie radzą”.

„Ksiądz nie może funkcjonować jako taka samodzielna wyspa. Ksiądz jest członkiem wspólnoty, do której jest posłany i jeżeli nie funkcjonuje w ramach tej wspólnoty, to jest w jakiś sposób wykluczony. A wykluczenie to jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać człowieka, także księdza” – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA