Przemysław Kapituła o XXVI Międzynarodowym Festiwalu „Organy Archikatedry”

Przemysław Kapituła o XXVI Międzynarodowym Festiwalu „Organy Archikatedry”

„W środowisku organowym bazylika archikatedralna w Warszawie jest znana. To miejsce funkcjonuje już od jakiegoś czasu, także dzięki tym koncertom, jako miejsce, gdzie się wykonuje muzykę organową i które jest znane w świecie. Często piszemy w folderach, że archikatedra warszawska jest ważnym centrum muzyki sakralnej o znaczeniu międzynarodowym” – powiedział w poranku „Siódma 9” Przemysław Kapituła, dyrektor XXVI Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry”. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o festiwalu.

„Archikatedra warszawska nie jest gigantycznym kościołem. Jest kościołem bardzo dużym. Te organy 60-głosowe możemy w tym kościele nazwać wielkimi organami, bo są nieraz dużo większe organy, ale w dużo większych wnętrzach. Ten instrument pozwala nam wykonywać muzykę wszystkich epok. Czasami organy są bardzo małymi instrumentami, np. wielkości pianina i na takich organach nie da się zagrać wszystkich utworów, tylko niektóre. A te ograny archikatedry warszawskiej pozwalają nam prezentować cały wachlarz muzyki organowej. Nie ma żadnych ograniczeń” – opowiadał gość poranka.

„W środowisku organowym bazylika archikatedralna w Warszawie jest znana. To miejsce funkcjonuje już od jakiegoś czasu, także dzięki tym koncertom, jako miejsce, gdzie się wykonuje muzykę organową i które jest znane w świecie. Często piszemy w folderach, że archikatedra warszawska jest ważnym centrum muzyki sakralnej o znaczeniu międzynarodowym” – zaznaczył.

Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top