Patryk Słowik: Nielegalnym wywozem leków z Polski zajmują się zorganizowane grupy przestępcze

Patryk Słowik: Nielegalnym wywozem leków z Polski zajmują się zorganizowane grupy przestępcze

„[Nielegalnym wywozem leków z Polski] zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Są to grupy, które wcześniej zajmowały się handlem narkotykami, a teraz zajmują się wywozem leków. Zarobek jest podobny, a ryzyko dużo mniejsze” – powiedział w poranku „Siódma 9” Patryk Słowik. W rozmowie z Piotrem Otrębskim redaktor „Dziennika Gazeta Prawna” tłumaczył z czego wynika problem z dostępnością niektórych leków w Polsce.

Redaktor zapytany przez Piotra Otrębskiego o to, kto zajmuje się nielegalnym wywozem leków z Polski, odpowiedział:

„Zajmują się tym zorganizowane grupy przestępcze. Są to grupy, które wcześniej zajmowały się handlem narkotykami, a teraz zajmują się wywozem leków. Zarobek jest podobny, a ryzyko dużo mniejsze. (...) Przepisy są tak skonstruowane, że leków - co do zasady - nie można sprzedawać do innych państw. Apteki lub hurtownie sprzedają je nielegalnie na Zachód. Leki trafiają nie tylko na czarny rynek, ale także do pół-legalnego obrotu”.

„W 2001 r. projekt ustawy zabezpieczał polskiego pacjenta przed działalnością grup przestępczych wywożących leki. W niewyjaśnionych okolicznościach cztery słowa wypadły z projektu i ostatecznie uchwalonej w ustawie tych słów nie było. 15 lat później, właśnie z powodu wypadnięcia tych czterech slow, umorzono kilkaset postępowań karnych, które były prowadzone w stosunku do osób nielegalnie wywożących leki. Osobiście sądzę, że była to nieudolność polskich polityków” – powiedział rozmówca Piotra Otrębskiego.

„Lek dla przeciętnego Polaka może wydawać się drogi, jednak w wartościach bezwzględnych on drogi nie jest. Po pierwsze chodzi tu o siłę nabywczą. W Polsce płacimy w złotych, a nie w euro. Drugą sprawą jest ustawa refundacyjna. W 2012 roku weszła ustawa, która rzeczywiście przyczyniła się do obniżek cen leków w Polsce. Minusem tej sytuacji jest to, że pojawiła się większa chęć do ich nielegalnego wywożenia” – zauważył redaktor.

„Sytuacja za kilkanaście dni pewnie się unormuje o tyle, że pojawia się te dostawy, które były zaplanowane na kilka tygodni temu. Podstawowe pytanie brzmi, czy kolejne dostawy przyjdą o czasie? – zastanawiał się Patryk Słowik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA