Mariusz Chłopik: Kibice identyfikują się z Ekstraklasą

Mariusz Chłopik: Kibice identyfikują się z Ekstraklasą

„Nasze wejście do Ekstraklasy było dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Patrzyliśmy na polską ligę nie pod kątem tego, czy kluby osiągają dobre wyniki w europejskich pucharach, ale pod kątem tego czy Ekstraklasa jest oglądana, czy budzi emocje, czy ludzie przychodzą na stadiony i czy identyfikują się z klubami. Odpowiedź była twierdząca” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mariusz Chłopik - dyrektor Biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO BP. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o nadchodzącym sezonie piłkarskiej Ekstraklasy i o współpracy, którą liga nawiązała z PKO Bankiem Polskim.

Gość poranka odpowiedział, że PKO Bank Polski, wzorem zachodnich partnerów biznesowych, chciałby związać się z Ekstraklasą na lata.

„Wszystko przed nami. Piłka nożna jest jedną z ostatnich dziedzin gospodarki i życia społecznego w Polsce, która nie przeszła gruntownej zmiany i transformacji. Mamy lata zaniedbań, potrzebujemy wielu sponsorów i dobrych zarządców w klubach (…) Transformacja polega na tym, że pojawiają się osoby, które osiągnęły sukcesy w biznesie i chcą do piłki przenieść pewne wzorce i spokój w podejmowaniu decyzji” – powiedział dyrektor Chłopik.

Zapytany przez Marcina Fijołka o to, kiedy doczekamy się drużyn, które w europejskich rozgrywkach zajdą dalej, niż tylko do pierwszych faz eliminacyjnych, odpowiedział:

„Zachęcałbym do spojrzenia w przeszłość. Ostatnimi czasy były tylko dwie drużyny, które punktowały w Lidze Europy: Lech Poznań i Legia Warszawa. Przypomnijmy sobie jaka była struktura tych zespołów. Lech był oparty o swoich wychowanków, a Legia o wyróżniających się Polaków z Ekstraklasy. W naszym DNA bankowym bardzo mocno chcemy stawiać na  młodych zawodników z Polski, stąd m.in. nagroda młodzieżowca miesiąca. Mój apel z pozycji kibica do ludzi zajmujących się piłką jest taki, żebyśmy nie bali się stawiać na naszych. To dzięki nim rośnie chociażby identyfikacja kibiców z zespołem” – stwierdził rozmówca Marcina Fijołka.

Według Mariusz Chłopika jedną z przyczyn gorszego stanu polskiej piłki jest to, że młodzi zawodnicy nie mają możliwości trenowania w komfortowych warunkach przez 12 miesięcy w roku. Niebawem ma się to zmienić.

„Ministerstwo Sportu przygotowuje plan budowy całorocznych boisk piłkarskich krytych balonem, które pozwolą na całoroczne trenowanie.” – powiedział dyrektor Biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO BP, który stwierdził, że potrzeba 5-7 lat na realną poprawę poziomu polskiej piłki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA