Dr Paweł Ukielski: Wystawa otwarta wczoraj w Berlinie pokazuje, jak wysoką cenę Warszawa zapłaciła za pragnienie wolności

Dr Paweł Ukielski: Wystawa otwarta wczoraj w Berlinie pokazuje, jak wysoką cenę Warszawa zapłaciła za pragnienie wolności

„Wystawa, która otworzyliśmy wczoraj w Berlinie, to wystawa opowiadająca w bardzo syntetyczny sposób powstanie warszawskie. Zaczynamy jeszcze przedwojenną Warszawą, ponieważ nasza opowieść jest o tym, że Warszawa przed wojną była pięknym, dynamicznym, rozwijającym się miastem. Następnie w czasie okupacji, powstania warszawskiego i później w wyniku zbrodniczych totalitarnych planów inżynierii społecznej zapłaciła olbrzymią cenę za pragnienie wolności. Jest też na koniec pewnego rodzaju happy end, tzn. pokazujemy, że dzisiaj Warszawa znów jest pięknym, nowoczesnym, dynamicznym, rozwijającym się miastem, stolicą ważnego europejskiego kraju” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o wystawie „Powstanie Warszawskie 1944”, która po pięciu latach wróciła do berlińskiej Topografii Terroru.

„Jest to wystawa opowiadająca w bardzo syntetyczny sposób powstanie warszawskie. Zaczynamy jeszcze przedwojenną Warszawą, ponieważ nasza opowieść jest o tym, że Warszawa przed wojną była pięknym, dynamicznym, rozwijającym się miastem. Następnie w czasie okupacji, powstania warszawskiego i później w wyniku zbrodniczych totalitarnych planów inżynierii społecznej zapłaciła olbrzymią cenę za pragnienie wolności. Jest też na koniec pewnego rodzaju happy end, tzn. pokazujemy, że dzisiaj Warszawa znów jest pięknym, nowoczesnym, dynamicznym, rozwijającym się miastem, stolicą ważnego europejskiego kraju” – opowiadał gość poranka.

„Myślę, że spora grupa tych, którzy na tę wystawę trafią i choćby pobieżnie ją obejrzą, czegoś się dowie, coś do nich dotrze. Oczywiście nie należy też stawiać przed sobą celów nierealnych, tzn. nie należy obiecywać sobie, że jedną wystawą czy jednym bardzo dobrym filmem dotrzemy do wszystkich. Trzeba pamiętać, że większość ludzi nie jest przesadnie zainteresowana historią, w szczególności historią jakiegoś innego państwa. Trzeba docierać do tych, którzy przynajmniej w minimalnym stopniu są zainteresowani historią. Trzeba docierać do elit opiniotwórczych, bo to kształtują sposób postrzegania kraju przez całe społeczeństwo” – tłumaczył dr Ukielski.

Zapytany o program tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odpowiedział:

„Jak zwykle przygotowaliśmy imprezy pozwalające celebrować tę rocznicę na bardzo różne sposoby. Jutro mamy koncert Miłosza w Parku Wolności. Później mamy oficjalne obchody. Szczególnie gorąco zapraszam do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek powstańczych 1 sierpnia wieczorem na pl. Piłsudskiego. To jest bardzo wspólnotowy moment, kiedy bardzo różni ludzie w bardzo różnym wieku spotykają się i razem chcą świętować. Na koniec obchodów 5 sierpnia upamiętnienie cywilnych ofiar powstania, marsz pamięci pod pomnika na cmentarz powstańczy na Woli. Każdy znajdzie coś dla siebie”.

Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stornie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA