Paweł Jabłoński: Polska stara się w KE o teki związane z gospodarką

Paweł Jabłoński: Polska stara się w KE o teki związane z gospodarką

„Polska stara się w KE o teki związane z gospodarką” – powiedział w poranku „Siódma 9” Paweł Jabłoński z departamentu koordynującego projekty międzynarodowe w Kancelarii Premiera.

Gość poranka przekonywał o tym, że kandydatura ministra Krzysztofa Szczerskiego na polskiego komisarza w strukturach unijnych jest dobrym wyborem.

„Minister Szczerski jest dyplomatą od wielu lat, a w obecnej roli szefa gabinetu prezydenta aktywnie uczestniczył w tworzeniu sojuszu Trójmorza. Polska stara się o tekę związaną z gospodarką, infrastrukturą, a to kwestie kluczowe, jeśli chodzi o Trójmorze. Tym, co pozostawi po sobie trwałe więzy, są projekty infrastrukturalne” – przekonywał rozmówca Marcina Fijołka.

Jakie są szanse, jeśli chodzi o wybór Szczerskiego na komisarza? „Każdy z kandydatów – z każdego kraju – będzie przechodził przesłuchania w komisjach w Parlamencie Europejskim. Później PE będzie głosował nad kształtem całej Komisji. W przeszłości często zdarzały się sytuacje, że PE odrzucał poszczególne kandydatury, a wówczas dany kraj wskazuje innego kandydata. Czy mamy plan B? Na ten moment jesteśmy na takim etapie, że nie ma potrzeby rysowania alternatywnych scenariuszy, choć oczywiście coś takiego może się zdarzyć i dotyczy to każdego państwa” – tłumaczył Jabłoński, przywołując przykład włoskiego kandydata sprzed 10 lat.

Paweł Jabłoński mówił też o tym, jakie teki interesują polską dyplomację w nowym rozdaniu w ramach Komisji Europejskiej. „Staramy się o te teki, które związane są ze strategicznymi celami UE. Chodzi o kwestie gospodarcze, dalszej integracji w dziedzinie gospodarki. Chcemy dokończenia budowy wspólnego rynku, także na polach rynku cyfrowego. Jaka będzie to teka? Przewodnicząca von der Leyen musi teraz podzielić wszystkie portfolia między przedstawicieli poszczególnych krajów, ale to, jak KE będzie wyglądała, będzie uzgadniane w toku negocjacji. Rynek cyfrowy może być połączony z innowacjami czy badaniami i rozwojem. To, jaki będzie kształt tych tek, to wypadkowa priorytetów wskazanych przez KE oraz listy kandydatów ze wszystkich krajów UE” – ocenił gość poranka.

Czy Polska wiąże nadzieje z nową szefową Komisji Europejskiej? Ursula von der Leyen odbyła ostatnio ciekawą wizytę w Warszawie, gdzie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. „Całokształt tego, co pani przewodnicząca przedstawiła, jest – w porównaniu z poprzednią KE – dobrym krokiem, jeśli chodzi o polskie interesy. Trzeba spojrzeć na zbieżność polskiego wkładu do agendy europejskiej z tym, co podkreślała von der Leyen. Spójrzmy choćby na kwestie energetyczne. Rząd nie zgodził się na zaostrzenie tej polityki klimatycznej na szczycie w czerwcu, ale powody, dla których się nie zgodził, są takie same, na jakie wskazuje von der Leyen. Chodzi o stworzenie funduszu transformacji, który zapewni trwały rozwój regionów, jakie najbardziej ucierpią na transformacji energetycznej, czyli odejściu od węgla” – wskazywał Paweł Jabłoński. Otwarte jest pytanie, w jakiej formule będzie działał ten nowy fundusz.

Całość rozmowy w linku poniżej.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA