Michał Kłosowski: Francja szuka dzisiaj swojej tożsamości, także w chrześcijaństwie

Michał Kłosowski: Francja szuka dzisiaj swojej tożsamości, także w chrześcijaństwie

„Czasami mam wrażenie, że Polska i Francja to odbicia lustrzane. Z jednej strony idee, które nas łączą: wolność, solidarność, braterstwo, wspólnota, w narodowym zbiorze cech są bardzo mocno odczuwalne i w Polsce, i we Francji. Ale każda z nich ma zupełne inne oblicze w każdym z tych krajów. Francja szuka dzisiaj swojej tożsamości i szuka jej również w chrześcijaństwie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Michał Kłosowski z redakcji „Wszystkiego co najważniejsze”. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył, co dzisiaj łączy Polskę i Francję.

„Zarówno Francja jest potrzeba Polsce, jak i Polska Francji. Relacje polsko-francuskie do najprostszych dziś nie należą. Z tekstów widać jednak, że chyba wciąż więcej nas łączy niż dzieli” – mówił gość poranka.

„W relacjach polsko-francuskich jest coś unikalnego, czego chyba nie ma w relacjach Polski z innymi krajami. Choćby to, że nigdy ze sobą nie walczyliśmy. Polacy i Francuzi mają też wiele wspólnych cech narodowych, np. niezwykłe umiłowanie wolności. Czasami to pojęcie wolności jest różnie rozumiane we Francji i w Polsce, ale poszukiwanie wspólnego mianownika chyba powinno się zacząć od tego” – tłumaczył. I dodał:

„Punkty styczne są, ale nie jest ich tak dużo, jak było kiedyś”.

„Czasami mam wrażenie, że Polska i Francja to odbicia lustrzane. Z jednej strony idee, które nas łączą: wolność, solidarność, braterstwo, wspólnota, w narodowym zbiorze cech są bardzo mocno są bardzo mocno odczuwalne i w Polsce, i we Francji. Ale każda z nich ma zupełne inne oblicze w każdym z tych krajów. Francja szuka dzisiaj swojej tożsamości i szuka jej również w chrześcijaństwie” – zaznaczył.

„Jest grupa elit francuskich, ale także ludzi, którzy są studentami we Francji, którzy widzą też tę potrzebę [powrotu co chrześcijaństwa] i często zwracają oczy na Polskę. Są zafascynowani Polską, widząc, że można nosić krzyżyki na ulicy, że polski katolicyzm jest wciąż taki silny” – opowiadał Michał Kłosowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA