Ks. Tomasz Wilga: Alkohol jest trzecim co do siły działania narkotykiem

Ks. Tomasz Wilga: Alkohol jest trzecim co do siły działania narkotykiem

„Problemem jest myślenie społeczne, które zostało wypracowane przez lata, że alkohol jako taki jest normalnym produktem spożywczym, który powinien być dostępny. Rzeczywistość mówi zupełnie co innego. Badania wskazują, że alkohol jest trzecim co do siły działania narkotykiem. Patrząc na reklamy dzisiaj, dziwię się, że państwo reklamodawcy promują narkotyki” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Tomasz Wilga (diecezja łomżyńska), członek Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W rozmowie z Anną Skiepko podjął temat uzależnienia od alkoholu w związku z trwającym miesiącem trzeźwości.

„Problemem jest myślenie społeczne, które zostało wypracowane przez lata, że alkohol jako taki jest normalnym produktem spożywczym, który powinien być dostępny. Rzeczywistość mówi zupełnie co innego. Badania wskazują, że alkohol jest trzecim co do siły działania narkotykiem. Patrząc na reklamy dzisiaj, dziwię się, że państwo reklamodawcy promują narkotyki” – zaznaczył gość poranka.

„Reklamy wpływają na problem uzależnienia, bo z ich powodu alkohol staje się w świadomości czymś normalnym. Często chciałoby się, żeby towarzyszył ludziom praktycznie w każdym momencie. Reklamy są tak tworzone, żeby odbierać alkohol jako coś, co sprawia nam przyjemność. Natomiast jeśli popatrzymy na pierwszy kontakt z alkoholem, to wcale nie jest przyjemny. Reklama i społeczny przymus prowadzi do tego, że mi też musi smakować, ale tak naprawdę nie jest to przyjemne” – tłumaczył ks. Wilga.

Zapytany, czy można samemu wyjść z alkoholizmu, odpowiedział:

„Jest to łaską i znam takie przypadki, ale są to przypadki pojedyncze i jest to szczególne działanie łaski Pana Boga. Zasadniczo potrzeba albo terapii, albo wspólnoty, potrzeba, żeby ktoś podtrzymał, pomógł w tej drodze do trzeźwości”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA