Jarosław Zieliński: Funkcjonariusze służb mundurowych zarabiają średnio o 1280 zł więcej niż w 2015 roku

Jarosław Zieliński: Funkcjonariusze służb mundurowych zarabiają średnio o 1280 zł więcej niż w 2015 roku

„Jak dotąd w policji mieliśmy narastające latami zaniedbania. Zwłaszcza chodzi tu o wyposażenie służb mundurowych, które przez lata czekały na podwyżki. Te wynagrodzenia systematycznie podnosimy od 2016 r. Teraz funkcjonariusze zarabiają średnio o 1280 zł więcej niż w 2015 roku” – powiedział w poranku „Siódma 9” wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Jarosław Zieliński. W rozmowie z Jarosławem Wydrą polityk mówił m.in o programie modernizacji policji.

Na początku rozmowy poranka „Siódma 9” dyskutowano na temat zakończonego niedawno „Pol’and’Rock Festival”. Dwóch mężczyzn nie żyje, jeden z napastników nago postanowi zaatakować policjanta, zarejestrowano 131 przestępstw. Minister Zieliński zapytany przez Jarosława Wydrę, czy taki bilans można uznać za coś standardowego na imprezie o tak dużej skali, odpowiedział:

„Nie można mówić o tym, że jakieś przestępstwa mogą być oceniane jako standardowe. Wspomniana impreza to bardzo duże wydarzenie, a każdy organizator powinien zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Niewątpliwie zawsze jest to bardzo trudne. Policja wnioskowała do organizatora o to, żeby uznać tę imprezę za imprezę podwyższonego ryzyka. Organizator od tego się wzbraniał, bo to oznacza dla niego więcej obowiązków. Przepisy stanowią, że organizator ma zapewnić bezpieczeństwo imprezy, a policja czuwa nad zewnętrznym bezpieczeństwem. Jako państwo staraliśmy się, żeby tej rzeszy, głównie młodych ludzi, zapewnić bezpieczeństwo”.

Dalsza część rozmowy dotyczyła m.in. nowego programu modernizacji policji.

„Jak dotąd w policji mieliśmy narastające latami zaniedbania, zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie służb mundurowych. Przez lata nie było podwyżek uposażeń służb mundurowych. Te wynagrodzenia systematycznie podnosimy od 2016 r. Od wspomnianego roku 2016 funkcjonariusze zarabiają średnio o 1280 zł więcej niż w 2015 r” – powiedział Jarosław Zieliński.

„Program rozwoju służb mundurowych, po tym jak nadrobione zostaną zaniedbania w sferze materialnej, ma się skupić na inwestowaniu w kapitał ludzki. Chcemy unowocześnić szkolnictwo służb mundurowych, system szkoleń funkcjonariuszy. Zależy nam także na zbudowaniu odpowiedniego systemu motywacyjnego dla policjantów” – dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„Chcielibyśmy żeby przeprowadzane szkolenia były odpowiedzią na współczesne zagrożenia i wyzwania. Policja powinna być blisko ludzi i dla ludzi. Policja ma chronić ludzi uczciwych, ma być przyjazna dla obywateli. Treści programowe muszą być do tego przygotowane” – stwierdził rozmówca Jarosława Wydry.

Według ministra Zielińskiego jednym z istotniejszych aspektów modernizacji polskiej policji jest ponowne uruchamianie części zamkniętych kilka lat temu posterunków.

„Budujemy nowe komisariaty, odtwarzamy posterunki policji, które za rządów PO-PSL były zamykane (reaktywowaliśmy ich już 105). Kupiliśmy trzy nowe śmigłowce dla policji. 1/3 taboru w policji i straży granicznej została przez nas wymieniona. Kupujemy także nowe wozy dla Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Tylko w ciągu ostatnich 2 lat, dzięki różnym źródłom finansowania i współpracy z resortami, samorządami i innymi instytucjami kupiliśmy 850 samochodów ratowniczo-gaśniczych do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA