dr hab. Patryk Pleskot: Zwolnienie Anny Walentynowicz było preludium do powstania „Solidarności”

dr hab. Patryk Pleskot: Zwolnienie Anny Walentynowicz było preludium do powstania „Solidarności”

„Zwolnienie Anny Walentynowicz było preludium do powstania «Solidarności». Jej życiorys szedł równolegle do losów tego ruchu. Najpierw towarzyszyła jej euforia związana z powstaniem ruchu robotniczego, później w 1981 roku próbowano ją zabić. Następnie nastąpiło internowanie, pojawiły się też groźby i szykany wobec niej” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr hab. Patryk Pleskot. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przedstawiciel IPN przybliżał nam postać Anny „Solidarność”.

15 sierpnia 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz. Pod koniec lipca Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

„Na kilka dni przed wybuchem «Solidarności», do stoczni przyszła decyzja informująca o tym, że Anna Walentynowicz ma być dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Nie był to pierwszy raz, kiedy próbowano się jej pozbyć. W 1968 r. chciano ją wyrzucić, gdy dopominała się o określone prawa pracownicze, w grudniu 1970 r. podpadła ponieważ gotowała posiłki dla protestujących, a pod koniec lat 70. uczestniczyła też w Wolnych Związkach Zawodowych” – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

„Z punktu widzenia dyrekcji zakładu zwolnienie miało przyczynić się do stłumienia buntowniczych nastrojów. Okazało się, że efekt był jednak odwrotny” – zauważył przedstawiciel IPN.

„Annę Walentynowicz ciężko uznać za lidera tego środowiska. Na pewno była ona osobą poważaną, była dobrym duchem stoczni. Jej zwolnienie zostało odebrane bardzo dotkliwie przez kolegów i koleżanki z pracy” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

„Osobą, która po raz pierwszy użyła sformułowania Anna «Solidarność» Walentynowicz, był Krzysztof Wyszkowski. Zwolnienie Walentynowicz było preludium do powstania «Solidarności». Jej życiorys szedł równolegle do losów tego ruchu. Najpierw towarzyszyła jej euforia związana z powstaniem ruchu robotniczego, później w 1981 roku próbowano ją zabić. Następnie nastąpiło internowanie, pojawiły się też groźby i szykany wobec niej. Anna Walentynowicz miała stanowić kontrę do najbardziej mainstreamowej wersji historii związanej z Lechem Wałęsą i innymi. Chciano pokazać, że «Solidarność» to nie tylko on” – zauważył dr hab. Pleskot.

Gość poranka „Siódma 9” zapytany, czym był rok 1980 w kontekście obalenia komunizmu, odpowiedział:

„Rola roku 1980 dla obalenia komunizmu była symboliczna i realna. Utworzenie ruchu, w skład którego weszło 9,5 mln osób, było fenomenem społecznym. Solidarność była pierwszą cegiełką, która przyczyniła się do pokonania komunizmu”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA