Ryszard Czarnecki: Kukiz walcząc z establishmentem, do tego establishmentu się przytulił

Ryszard Czarnecki: Kukiz walcząc z establishmentem, do tego establishmentu się przytulił

„Paweł Kukiz publicznie zjada własny język. Budował swoją pozycję w polityce przede wszystkim w oparciu o walkę z systemem. Teraz decyduje się związać z najbardziej systemową partią w Polsce. Platforma i SLD współtworzyły dwa rządy, natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe było aż w pięciu rządach po 1989 roku. Kukiz walcząc z establishmentem, do tego establishmentu się przytulił. Myślę, że wyborcy, którzy wierzyli w Pawła Kukiza teraz są głęboko rozczarowani” – powiedział Ryszard Czarnecki. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mówił m.in o szansach kandydatury Krzysztofa Szczerskiego na komisarza UE.

Rozmowa rozpoczęła się od przeanalizowania sprawy dymisji Marka Kuchcińskiego.

„Dymisja marszałka Kuchcińskiego jest dowodem jego odpowiedzialności za Polskę. Była to dla niego osobiście trudna decyzja, ale pokazująca, że wyżej od własnego interesu ceni on interes państwa. Prawa nie złamał, obyczaju nie złamał. Robił dokładnie to, co robili jego poprzednicy” – powiedział Ryszard Czarnecki.

Zapytany przez Marcina Fijołka o to, czy jednym ze sztandarowych haseł Prawa i Sprawiedliwości nie była właśnie chęć odróżniania się od poprzednich rządów, odpowiedział:

„Ludzie glosujący na Prawo i Sprawiedliwość chcą byśmy byli inni. Prezes Jarosław Kaczyński wysoko postawił poprzeczkę. (...) PiS wychodzi z inicjatywą wprowadzenia regulacji, które precyzyjnie określą na jakich zasadach mogą korzystać z samolotów najważniejsze osoby w państwie. Przepisy określą także na jakich zasadach w samolotach rządowych mogą przebywać parlamentarzyści, ministrowie, a także członkowie ich rodzin. Jasne określenie reguł będzie krokiem ku większej transparentności życia publicznego”.

W dzisiejszej rozmowie poseł Czarnecki skomentował także ostatnie decyzje polityczne Pawła Kukiza.

„Paweł Kukiz publicznie zjada własny język. Budował swoją pozycję w polityce przede wszystkim w oparciu o walkę z systemem. Teraz decyduje się związać z najbardziej systemową partią w Polsce. Platforma i SLD współtworzyły dwa rządy, natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe było aż w pięciu rządach po 1989 roku. Kukiz walcząc z establishmentem, do tego establishmentu się przytulił. Myślę, że wyborcy, którzy wierzyli w Pawła Kukiza teraz są głęboko rozczarowani” – stwierdził Ryszard Czarnecki.

Końcowa część wywiadu dotyczyła m.in. szans ministra Krzysztofa Szczerskiego na objęcie stanowiska komisarza UE.

„Merytorycznie byłby to świetny wybór. Krzysztof Szczerski poza tym, że był wiceministrem spraw zagranicznych, poza tym, że kieruje sprawami międzynarodowymi w Kancelarii Prezydenta, to pracował też w jednej z głównych instytucji Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim był szefem struktury, która odpowiadała za planowanie strategiczne. Minister Szczerski Unię zna bardzo dobrze od wewnątrz. Merytorycznie jest świetnie przygotowany. Pytanie na ile kryteria merytoryczne będą istotne przy przesłuchaniach kandydatów w PE” – zastanawiał się europarlamentarzysta.

„Mam wrażenie, że w sposób szczególnie wnikliwy i agresywny będą wypytywani kandydaci z sześciu państw unijnych. Chodzi o Włochy, Węgry, Rumunię, Czechy, Słowację i Polskę. Są to kraje, które naraziły się najbardziej tej lewicowo-liberalnej większości”– stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA