Piotr Wojciechowski o festiwalu „Chopin i jego Europa. Od Chopina do Moniuszki”

Piotr Wojciechowski o festiwalu „Chopin i jego Europa. Od Chopina do Moniuszki”

Od 14 sierpnia do 1 września odbędzie się w Warszawie festiwal „Chopin i jego Europa. Od Chopina do Moniuszki”. O tym wydarzeniu opowiadał w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Piotrem Otrębskim Piotr Wojciechowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Festiwal rozpoczyna się jutro. „Tym razem rozpoczynamy w bazylice Świętego Krzyża, czyli tam, gdzie złożone jest serce Fryderyka Chopina. Koncert wpisuje się w cykl «Romantyczne Requiem» przed sercem Fryderyka Chopina. W programie «Requiem» Luigiego Cherubiniego oraz «Te Deum» jednego z kompozytorów epoki chopinowskiej Karola Kurpińskiego” – mówił rzecznik. Koncert rozpoczyna się o godz. 20, wstęp jest wolny.

Jak zwrócił uwagę Piotr Wojciechowski, Fryderyk Chopin grał na organach.

„Wiemy, w którym kościele konkretnie grał. To był kościół sióstr wizytek, tuż przy Krakowskim Przedmieściu. To był kościół, w którym odbywały się Msze dla uczniów liceum warszawskiego, do którego Chopin uczęszczał. On jako uzdolniony muzyk bardzo chętnie grywał tam na organach. Pozwalał sobie na bardzo dużo, bo ksiądz często nie mógł rozpocząć Mszy, ponieważ improwizacja na organach wciąż trwała”.

Tegoroczny festiwal „Chopin i jego Europa” nawiązuje w programie do dwóch ważnych rocznic: 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Japonii oraz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

„W tym roku obchodzimy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Japonii. Mamy aż cztery koncert poświęcone tej okazji. Na dwóch z nich wystąpi orkiestra symfoniczna z Hiroszimy. Będą to koncert zatytułowane «Muzyka dla pokoju» – to też jest większy projekt tej orkiestry. A dwa koncerty będą wykonane przez słynną orkiestrę wykonawstwa historycznego Bach Collegium Japan, ze słynnym dyrygentem Masaakim Suzukim” – opowiadał rzecznik.

„W tym roku mija 200 lat od urodzin Stanisława Moniuszki. Od stycznia staramy się wpisywać nasze wydarzenia w te obchody. Na festiwalu nawiążemy do jego twórczości operowej. Będą dwie opery Stanisława Moniuszki: «Flis» i «Straszny dwór». Oprócz tego twórczość pieśniowa podczas jednego z recitali pieśni, tym razem w języku francuskim. Oprócz tego utwory Stanisława Moniuszki w opracowaniach na duet fortepianowy, na solowy fortepian, a także na zespół kameralny instrumentów dętych połączonych z fortepianem” – tłumaczył.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu „Chopin i jego Europa. Od Chopina do Moniuszki”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA