Witold Bańka: Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Polsce powstanie jedno z ważniejszych biur Światowej Agencji Antydopingowej

Witold Bańka: Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Polsce powstanie jedno z ważniejszych biur Światowej Agencji Antydopingowej

„Nie jest tajemnicą, że prowadzimy rozmowy, aby w Warszawie powstało jedno z ważniejszych biur Światowej Agencji Antydopingowej. Swoją jurysdykcją obejmie ono 23 państwa Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Rosję)” - powiedział w poranku „Siódma 9” Witold Bańka. W rozmowie z Anną Skiepko Minister Sportu i Turystyki mówił m.in. na temat programu SKAUT.

Na początku rozmowy minister Bańka został zapytany o swoje plany na najbliższe miesiące.

„Mam do dokończenia misję w ministerstwie. Staram się skupiać na najbliższych zadaniach. Ministrem będę do ukonstytuowania się nowego rządu. Szefem Światowej Agencji Antydopingowej będę od stycznia” – powiedział Witold Bańka.

Minister zapytany o to, kogo widziałby w roli swojego następcy w ministerstwie, odpowiedział:

„Nie chciałbym niczego sugerować. Moim marzeniem jest to, żeby projekty które zaczęliśmy, były kontynuowane. To bardzo ważne, bo w sporcie niezwykle istotna jest konsekwencja”.

Według gościa poranka „Siódma 9” istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Polsce powstanie biuro regionalne Światowej Agencji Antydopingowej.

„Nie jest tajemnicą, że prowadzimy rozmowy, aby w Warszawie powstało jedno z ważniejszych biur, które swoją jurysdykcją obejmie 23 państwa Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Rosję)” - stwierdził rozmówca Anny Skiepko.

„Jako prezes Światowej Agencji Antydopingowej nie będę zwolennikiem liberalizacji w zakresie dopuszczania niektórych środków do użycia. Jeśli ktoś decyduje się na funkcjonowanie w sporcie wyczynowym, to musi być bardzo ascetyczny w kontekście stosowania różnego rodzaju środków” – dodał Witold Bańka.

Pod koniec rozmowy powrócono do tematu działalności Ministerstwa Sportu i Turystki. Minister Bańka mówił chociażby o programie SKAUT.

„Zakłada on organizację systemu ogólnopolskiej sieci skautów – trenerów, instruktorów, nauczycieli wychowania fizycznego – wyszukujących uzdolnione dzieci i młodzież. W roku 2020 program obejmie 1,5 mln. uczniów” – powiedział gość poranka „Siódma 9”, który jednocześnie podsumował część osiągnięć kierowanego przez siebie ministerstwa.

„W latach 2016-2019 przeznaczyliśmy na rozwój infrastruktury sportowej około 2,3 mld. złotych. Dzięki tej kwocie wsparliśmy budowę, przebudowę lub remont łącznie 600 obiektów w całej Polsce” – powiedział rozmówca Anny Skiepko.

Na koniec rozmowy minister podsumował stan turystyki w Polsce.

„Jest boom na turystykę, mamy być z czego dumni. W tym roku odwiedzi nas ponad 20 milionów turystów z zagranicy. Obserwujemy duży wzrost zarówno wśród Polaków podróżujących po Polsce, jak i wśród osób z innych krajów przyjeżdżających do nas. W ubiegłym roku zagraniczni turyści zostawili w Polsce 35 miliardów złotych. Tendencja jest wzrostowa” – stwierdził minister Witold Bańka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA