Jakub Wiech: Szum informacyjny, który powstał po wybuchu na poligonie koło Archangielska, jest podobny do tego, co widzieliśmy w 1986 roku

Jakub Wiech: Szum informacyjny, który powstał po wybuchu na poligonie koło Archangielska, jest podobny do tego, co widzieliśmy w 1986 roku

„Szum informacyjny, który powstał po wybuchu na poligonie kolo Archangielska, jest podobny do tego, co widzieliśmy w 1986 roku. W tym przypadku Rosjanie rozgrywają to niejako celowo. Sam wybuch nie był zamierzony. Zapewne był to wypadek przy pracy, ale to co się działo z obiegiem informacyjnym sugeruje, że możemy mieć do czynienia z pewną operacją informacyjną dotyczącą rozpropagowania informacji na temat rosyjskich nowych rakiet manewrujących” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jakub Wiech (Energetyka24.com). W rozmowie z Karolem Gacem redaktor mówił m.in. na temat zbliżającej się wizyty amerykańskiego Sekretarza Energii w Polsce.

Pod koniec sierpnia z wizytą do Polski przyleci amerykański Sekretarz energii – Rick Perry. Według redaktora Wiecha istnieje mała szansa na to, że podczas rozmów poruszony zostanie temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

„Ta wizyta jest elementem szerszego procesu, który został zainicjowany w listopadzie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii i Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – Piotra Naimskiego. Spotkanie, które będzie miało miejsce pod koniec sierpnia, w głównej mierze może dotyczyć kwestii dostaw gazu LGN do Polski. Podczas rozmów nie będzie raczej poruszany wątek energetyki jądrowej” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

„Kluczowym działaniem, które jest ukierunkowane na to, żeby powstały bloki jądrowe w Polsce, jest uwzględnienie energii jądrowej w polityce energetycznej do 2040 roku. Ten dokument nie jest jeszcze obowiązujący. Prawdopodobnie dopiero po wyborach będzie ustalane jego ostateczne brzmienie” – dodał gość poranka.

Końcówka rozmowy dotyczyła budowy gazociągu Baltic Pipe.

„Włączenie Amerykanów do tego projektu jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nad Baltic Pipe będą czuwać cztery państwa, które są członkami NATO (w tym USA). Stany Zjednoczone mogą odstraszać Rosję, która będzie chciała spowolnić budowę gazociągu, który jest konkurencyjny wobec gazociągu Nord Stream 2” – stwierdził redaktor portalu Energetyka24.com.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA