Dr Ryszard Żółtaniecki: Sprawa Brexitu pokazuje, jak niebezpiecznym narzędziem może być referendum

Dr Ryszard Żółtaniecki: Sprawa Brexitu pokazuje, jak niebezpiecznym narzędziem może być referendum

„Sprawa Brexitu pokazuje, jak niebezpiecznym narzędziem jest referendum. Niebezpieczne dla losów państwa jest oddanie decyzji kluczowych w ręce opinii publicznej. Opinia publiczna nie ma zawsze racji, czasami błądzi, kieruje się emocjami. Od tego są politycy, żeby przewidywać, żeby podejmować racjonalne decyzje. Teraz wszyscy ponosimy konsekwencje tych wyborów” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Ryszard Żółtaniecki. W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił m.in. o nadchodzącej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Pierwszym omawianym tematem dzisiejszej rozmowy była nadchodząca wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce (31 sierpnia - 2 września).

Głównym tematem wizyty będzie obecność wojsk i sprzętu amerykańskiego na terytorium Rzeczypospolitej. Omawiana będzie współpraca technologiczna. Mowa tu nie tylko o  obszarze przemysłu zbrojeniowego. Być może zyskamy szansę współpracy w obszarze najwyższych technologii, które będą mógłby być wykorzystane w naszej gospodarce.

Według dr. Żółtanieckiego całkowite przeniesienie wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski (sugerowane jakiś czas temu przez Ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher) byłoby niedobrym posunięciem dla całej Europy.

„Byłoby bardzo niedobrze, gdyby wojska amerykańskie całkowicie wycofały się z Niemiec. Część tych wojsk z powinna być relokowana do Polski, ale stała (okupacyjna) obecność wojsk amerykańskich w Niemczech jest konieczna. Jest to niezwykle istotne dla utrzymania kontroli w Europie” – stwierdził przedstawiciel Collegium Civitas.

Gość poranka „Siódma 9” zapytany o to, czy Stany Zjednoczone mogą oferować nam swoją pomoc wojskową w zamian za restytucję mienia, odpowiedział:

„Są pewne rzeczy nienegocjowalne. Elementów racji stanu się nie negocjuje. Sprawy bezpieczeństwa narodowego nie podlegają negocjacjom”.

Pod koniec rozmowy rozmówca Piotra Otrębskiego wypowiedział się na temat Brexitu.

„Cała sprawa pokazuje jak niebezpiecznym narzędziem jest referendum. Niebezpieczne dla losów państwa jest oddanie decyzji kluczowych w ręce opinii publicznej. Opinia publiczna nie ma zawsze racji, czasami błądzi, kieruje się emocjami. Od tego są politycy, żeby przewidywać, żeby podejmować racjonalne decyzje. Teraz wszyscy ponosimy konsekwencje tych wyborów” – powiedział na koniec dr Żółtaniecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA