Stanisław Szwed: Bezrobocie w Polsce jest na najniższym poziomie od 1990 roku

Stanisław Szwed: Bezrobocie w Polsce jest na najniższym poziomie od 1990 roku

„W lipcu tego roku bezrobocie było na poziomie 5,2%. To najmniejszy wynik od 1990 roku. Województwa, które jeszcze jakiś czas temu posiadały dwucyfrowe bezrobocie, teraz mogą pochwalić się jednocyfrowym wynikiem” – powiedział w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” Stanisław Szwed. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówił m.in o programie „Dobry Start”.

„Od początku trwania programu «Rodzina 500 plus» prawie 77 miliardów złotych trafiło do polskich rodzin” – zaznaczył rozmówca Marcina Fijołka.

„Te środki nie są marnotrawione. Większość rodziców przeznacza je na inwestowanie w przyszłość swoich dzieci” – dodał minister.

„Prawie 5 milionów dzieci w Polsce otrzymało świadczenie «500 plus» na nowych zasadach. Wnioski można składać do końca września, aby otrzymać wyrównanie od lipca” – zaznaczył Stanisław Szwed.

W dzisiejszej rozmowie poruszono też temat programu „Dobry Start”.

„W tej chwili już 1/3 rodziców skorzystała z tego programu. Uprawnionych jest 4,4 miliona dzieci. 300 złotych na wyprawkę dla dziecka mogą otrzymać rodzice każdego uczącego się dziecka do 20 roku życia, a przy dzieciach niepełnosprawnych do 24 roku życia. Przepis skonstruowany jest w taki sposób, że wnioski można składać do 30 listopada” – przypomniał wiceminister rodziny.

Minister Szwed w rozmowie poranka „Siódma 9” zwrócił też uwagę na rekordowo niskie bezrobocie w Polsce.

„W lipcu tego roku bezrobocie było na poziomie 5,2%. To najmniejszy wynik od 1990 roku. Województwa, które jeszcze jakiś czas temu posiadały dwucyfrowe bezrobocie, teraz mogą pochwalić się jednocyfrowym wynikiem” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Przygotowany jest też program pomocy dla powiatów, w których bezrobocie przekracza 10%. Chodzi o aktywizację osób bezrobotnych, które są najtrudniejsze do zawodowego zaktywizowania (długotrwale bezrobotni, osoby niepełnosprawne)” – dodał minister Szwed.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA