Janusz Schwertner: Jachira notorycznie obraża ludzi. PO bierze na siebie duży ciężar

Janusz Schwertner: Jachira notorycznie obraża ludzi. PO bierze na siebie duży ciężar

„Schetyna dostrzega w Klaudii Jachirze szansę na dotarcie do młodych ludzi. Może to ten pomysł, by zgromadzić nowych wyborców. Biorą jednak na siebie duży ciężar. To osoba, która notorycznie obraża ludzi. Widziałem filmik, na którym Jachira porównywała Jarosława Kaczyńskiego do karakana, a wyborców PiS do glizd. To język, który mi kompletnie nie odpowiada” – powiedział w poranku „Siódma 9” Janusz Schwertner z portalu Onet.pl.

Dziennikarz Onetu podkreślił, że po tekstach dot. Łukasza Piebiaka i resortu sprawiedliwości, „należy dojść do wniosku, że w Ministerstwie Sprawiedliwości istniał ośrodek, który organizował i nadzorował działania prześladowcze wobec przeciwników politycznych”. „Takie wnioski płyną z tych rozmów sędziów. Wiceminister sprawiedliwości współpracował z anonimową hejterką, aby niszczyć drugiego człowieka. To by nikogo nie dziwiło, gdybyśmy żyli w Rosji. Przekroczono wiele granic i każda osoba, która hejtuje drugą osobę, łamie prawo. Tu mamy do czynienia z tym, że to istniało w resorcie sprawiedliwości. To podważa zaufanie obywatela do państwa. MS ma dbać o bezpieczeństwo obywateli” – wskazywał.

Według Schwertnera cała sprawa może zaszkodzić PiS w dłuższej perspektywie. „Sadzę, że zadziała to w dłuższym okresie. Pamiętam podobną dyskusję, gdy rządziła PO. Wtedy też zastanawiano się, co musi się wydarzyć, aby przegrała PO. Musiały minąć lata i opozycja musiała przygotować ciekawy program. Wydaje mi się, że to będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Nie wyobrażam sobie, aby w aferze Piebiaka spadły sondaże tak nisko, by PiS przegrało wybory. To może być jednak trudna druga kadencja, bo afer jest coraz więcej. Przyjdzie też spowolnienie gospodarcze, to już nie będą takie łatwe lata” – mówił.

Zdaniem dziennikarza nad ministrem sprawiedliwości zbierają się czarne chmury. „Zaraz wybory, więc podział prawicy i wojna z Ziobro byłaby sytuacją trudną. Jarosław Kaczyński na to nie pozwoli. Mamy też sprawę tajemniczego samobójstwa Dawida Kosteckiego. Analizując wypowiedzi prokuratury, nie widzę pełnej woli współpracy z pełnomocnikami rodziny i opinią publiczną. Odpowiedzialność polityczna ciąży tutaj na Ministerstwie Sprawiedliwości” – powiedział.

Schwertner został też zapytany o listy Koalicji Obywatelskiej oraz m.in. Klaudię Jachirę. Według niego Grzegorz Schetyna dostrzega w Jachirze szansę na dotarcie do młodych ludzi. „Może to ten pomysł, by zgromadzić nowych wyborców. Biorą jednak na siebie duży ciężar. To osoba, która notorycznie obraża ludzi. Widziałem filmik, na którym Jachira porównywała Jarosława Kaczyńskiego do karakana, a wyborców PiS do glizd. To język, który mi kompletnie nie odpowiada (…) PiS ma swoje problemy, jak prof. Pawłowicz czy Dominika Tarczyńskiego, z których się musi tłumaczyć. Jeśli chodzi o Klaudię Jachirę, to przekracza granice. Da się zauważyć hejt w jej wypowiedziach” – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA