Krzysztof Gołębiowski: Wyjazd do Afryki jest odbiciem obecnej polityki, sposobu myślenia i działania Ojca Świętego

Krzysztof Gołębiowski: Wyjazd do Afryki jest odbiciem obecnej polityki, sposobu myślenia i działania Ojca Świętego

„Jest to czwarta podróż Franciszka do Afryki. Wybór miejsc uznawanych za peryferie świata jest charakterystyczny dla tego pontyfikatu. Ten wyjazd jest odbiciem obecnej polityki, sposobu myślenia i działania Ojca Świętego” – powiedział w poranku „Siódma 9” Krzysztof Gołębiowski (KAI). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o czwartej pielgrzymce papieża Franciszka do Afryki. 

W dniach 4-10 września trwa pielgrzymka papieża Franciszka do Afryki. W tym czasie odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Wybranie kontynentu afrykańskiego przez Ojca Świętego jako miejsca kolejnej podróży apostolskiej nie jest wyborem przypadkowym.

„Jest to czwarta podróż Franciszka do Afryki. Można powiedzieć, że jego pielgrzymki pokrywają cały świat. Wybór miejsc uznawanych za peryferie świata jest charakterystyczny dla tego pontyfikatu” – powiedział Krzysztof Gołębiowski.

„Ten wyjazd jest odbiciem obecnej polityki, sposobu myślenia i działania Ojca Świętego” – dodał redaktor.

W rozmowie poruszono też wątek problemów, z którymi zmagają się chrześcijanie w Afryce. W Mozambiku, do którego m.in. udał się papież Franciszek, ogromne spustoszenie sieją Islamistyczne bojówki.

„Przypuszczam, że w takiej czy innej formie Franciszek odniesie się do tego problemu. Znając jednak dotychczasową praktykę kaznodziejską i duszpasterską papieża, nie sądzę, żeby z imienia skrytykował Islam. To jest szerszy problem, który wykracza poza Afrykę. Terroryzm i przemoc na tle religijnym są problemem globalnym” – zwrócił uwagę gość poranka.

Redaktor Gołębiowski skomentował też ostatnie nominacje kardynalskie papieża Franciszka. W wyborach Ojca Świętego zauważalna jest mniejsza liczba nominacji dla kardynałów z Europy. W nowo wybranym gronie nie znajduje się też żaden Polak.

„Papież stara się poszerzyć skład kolegium, pokazać uniwersalizm i powszechność Kościoła. W pominięciu nominacji dla kogoś z Polski nie upatrywałbym jakiegoś wyrazu niechęci do polskiego Kościoła” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA