Maxymilian Bylicki: Warto honorować osobowości świata muzycznego, które są inspiracją dla innych

Maxymilian Bylicki: Warto honorować osobowości świata muzycznego, które są inspiracją dla innych

„9 lat temu Instytut Muzyki i Tańca podjął inicjatywę, żeby stworzyć nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej. Koryfeusz, jeszcze w greckiej tradycji, był to przewodnik chóru, ktoś za kim podążali inni w antycznym chórze. Wydaje nam się, że warto honorować osobowości świata muzycznego, które są inspiracją dla innych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Maxymilian Bylicki. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca opowiadał o nagrodzie Koryfeusza.

Istnieją cztery kategorie wręczanych nagród. Jest to nagroda dla: osobowości roku, wydarzenia roku, odkrycia roku, a także nagroda honorowa za całokształt działalności.

Jak podkreślił Maxymilian Bylicki to środowisko muzyczne dokonuje wyboru laureatów.

„Szeroko pojęte środowisko muzyczne może zgłaszać swoich kandydatów do 10 września. Następnie kolegium elektorów, wśród których znajdują się dziennikarze muzyczni, profesorowie uczelni artystycznych, menadżerowie kultury czy dyrektorzy filharmonii, wyłaniają nominowanych spośród zaproponowanych kandydatur i dopiero wtedy rada programowa Instytutu Muzyki i Tańca dokonuje ostatecznego wyboru” – powiedział dyrektor Instytutu, który dodał, że w dniach 16-19 września na stronie koryfeusz.org.pl będzie istniała możliwość zagłosowania na odkrycie roku 2019.

Pod koniec rozmowy poruszono wątek istotności posiadania mistrza w życiu. Zdaniem dyrektora Bylickiego każde środowisko potrzebuje mieć swoich mentorów.

„To na mistrzach wzorują się uczniowie. Oni oczywiście tworzą swoje własne style i pójdą własnymi ścieżkami, ale kiedy kształtują swoja osobowość, potrzebują mistrzów. Mistrzowie dają wzorce profesjonalizmu warsztatowego, ale także postawy życiowej i pewnej inspiracji artystycznej” – zauważył gość poranka.

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej, odbędzie się 1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA