Piotr Naimski: Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski

Piotr Naimski: Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski. Rozbudowujemy porty, budujemy Centralny Port Komunikacyjny, rozwijamy infrastrukturę, wydajemy większe pieniądze na modernizację wojska. Znajdujemy na to wszystko pieniądze. Wystarczy dobrze rządzić, dbać o gospodarstwo i nie pozwalać, żeby pieniądze rozchodziły się w sposób bezrozumny” – powiedział w poranku „Siódma 9” minister Piotr Naimski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem pełnomocnik rządu ds. strategicznych i infrastruktury energetycznej opowiadał o największych polskich inwestycjach.

Na początku rozmowy Marcin Fijołek zapytał gościa poranka o to, czy plany dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce są realne. 

„Tak, 20-letni program, który założyliśmy, jest realny” – odpowiedział minister Naimski.

„Potrzebujemy wiarygodnego partnera. (…) Prowadzimy rozmowy, ale nie chcemy tego robić publicznie dlatego, że wybór partnera, faktycznie rzecz biorąc, jest fundamentalną decyzją ekonomiczną” – dodał.

Zdaniem Piotra Naimskiego nie powinniśmy obawiać się budowy elektrowni jądrowej.

„Energetyka nuklearna jest bezpieczna. Dzisiaj jest tak, że buduje się kilkadziesiąt elektrowni jądrowych na całym świecie, ten sektor cały czas się rozwija” – uspokajał minister, który zaznaczył, że na ten moment jest za wcześnie, aby wskazać konkretne miejsce, w którym miałaby powstać elektrownia. Jednym z rejonów branych pod uwagę przy tej inwestycji jest polskie wybrzeże.

Gość poranka zapytany o to, dlaczego Polska potrzebuje elektrowni jądrowej, odparł:

„Potrzebujemy jej jako źródła energii, które nie emituje dwutlenku węgla. Musimy skompensować i zrównoważyć to, co wydobywa się jako dwutlenek węgla, z tymi elektrowniami, które tego nie robią, po to, żeby średnia ilość dwutlenku węgla [wytwarzanego w Polsce] spełniała europejskie normy. To właściwie mamy przedyskutowane z Komisją Europejską. Takie podejście pozwala nam zachować węgiel. Chcemy nadal uważać go za istotny element w polskiej energetyce. [Polski węgiel] zapewnia nam bezpieczeństwo, bo to nasz własny surowiec”. 

Minister zaznaczył, że powstał specjalny plan wsparcia finansowego dla transformacji energetycznej Śląska.

„Na Śląsku utrzymujemy wydobycie węgla w modernizowanych kopalniach, ale z drugiej strony chcemy wprowadzić tam innowacyjny przemysł” – dodał.

W rozmowie poruszono też wątek odnawialnych źródeł energii.

„Odnawialne źródła energii tez będą miały swoje miejsce. Trzeba pamiętać o tym, że słońce świeci albo nie świeci, wiatr wieje albo nie wieje i kiedy nie ma energii z tych źródeł trzeba je mieć z innych. Równolegle trzeba budować dodatkowe elektrownie. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się jest elektrownia gazowa. Do tego wszystkiego potrzebujemy też źródła, które jest bardzo stabilne, które pracuje w sposób niezależny od zewnętrznych uwarunkowań. Tym źródłem jest elektrownia jądrowa” – powiedział minister Naimski.

Zapytany dlaczego Polska nie chce przedłużyć umowy z Gazpromem, odpowiedział:

„Przy obecnej umowie musimy płacić za gaz niezależnie od tego czy go bierzemy, czy go nie bierzemy. Cena tego gazu jest niekonkurencyjna. Umowy, które PGNiG podpisuje teraz na dostawę płynnego gazu LNG są o 20-30 procent bardziej korzystne. Gazprom to jest monopolistyczny dostawca, a więc za tym idą polityczne uwarunkowania. Rosjanie zawsze traktowali eksport surowców jako narzędzie polityczne do realizacji swojej polityki”.

Rozmówca Marcina Fijołka wspomniał także o budowie Baltic Pipe.

„Baltic Pipe to gazociąg, który połączy norweskie źródła gazu z Polską. (...) Wszystko będzie gotowe w 2022 roku i wtedy będziemy całkowicie niezależni, bo to właśnie wtedy kończy się ten niekorzystny kontrakt z Gazpromem” – powiedział polityk.

Pod koniec rozmowy minister Naimski zapytany o to, czy Polska znajdzie pieniądze na szereg kosztownych inwestycji strategicznych, odparł:

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski. Rozbudowujemy porty, budujemy Centralny Port Komunikacyjny, rozwijamy infrastrukturę, wydajemy większe pieniądze na modernizację wojska. Znajdujemy na to wszystko pieniądze. Wystarczy dobrze rządzić, dbać o gospodarstwo i nie pozwalać, żeby pieniądze rozchodziły się w sposób bezrozumny. Okazuje się, że Polska jest bogatym krajem, Polacy są bogaci. To trzeba wykorzystać i wtedy naprawdę będziemy liczyli się w Europie i w świecie – dodał na koniec gość poranka „Siódma 9”.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA