Maciej Zaniewicz: Wymiana więźniów z Rosją jest olbrzymim sukcesem wizerunkowym prezydenta Zełenskiego

Maciej Zaniewicz: Wymiana więźniów z Rosją jest olbrzymim sukcesem wizerunkowym prezydenta Zełenskiego

„Ostatnia, historyczna wymiana więźniów jest olbrzymim sukcesem wizerunkowym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent Ukrainy pokazuje, że nie ustępując i nie prowadząc polityki pro-rosyjskiej można prowadzić skuteczną politykę” – powiedział w poranku „Siódma 9” Maciej Zaniewicz (portal Eastbook). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o kulisach wymiany żołnierzy, a także o stosunkach polsko-ukraińskich.

Rozmowa dotyczyła m.in. historycznej wymiany więźniów pomiędzy Ukrainą a Rosją. W grupie 35 osób przekazanych Ukrainie przez stronę rosyjską jest m.in. Oleg Sencow.  

„(…) Wymiana była wyczekiwana od bardzo dawna, była też jednym z warunków protokołu mińskiego (dot. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy). Rosja w zasadzie nie miała powodu żeby się wymieniać, ponieważ Ukraina do tej pory nie miała nikogo, kto by był na tyle interesujący, żeby zmusić Rosję do oddania jeńców znajdujących się w łagrach rosyjskich” – zauważył gość poranka, dodając że relacje rosyjsko-ukraińskie nadal są bardzo wrogie.

„Rosjanie ostatecznie zdecydowali się na wymianę ze względu na osobę Wołodymyra Cemacha. Jest to kluczowy świadek ws. zestrzelenia samolotu MH 17, a także dowódca sił przeciwlotniczych, więziony do tej pory przez Ukrainę” – powiedział Zaniewicz.

„Wydarzenie [wymiana żołnierzy] jest olbrzymim sukcesem wizerunkowym prezydenta Zełenskiego. Nowy prezydent Ukrainy pokazuje, że nie ustępując i nie prowadząc polityki pro-rosyjskiej można prowadzić skuteczną politykę” – podkreślił redaktor portalu Eastbook.

Zdaniem Macieja Zaniewicza istnieją niewielkie szanse na zakończenie konfliktu we wschodniej części Ukrainy.

„Nic się nie zmieniło po wyborach, wciąż giną żołnierze. Rosja nadal nie przyznaje się do tego, żeby była stroną konfliktu. Ciężko mówić, żebyśmy zbliżali się do realnego uregulowania sporu” – przyznał.

Pod koniec rozmowy poruszono wątek stosunków polsko-ukraińskich.

„Nadal punktem spornym jest polityka historyczna. Od 2017 roku, kiedy to Ukraina wprowadziła zakaz ekshumacji Polaków na Ukrainie, wzajemne stosunki uległy zamrożeniu. Problemem jest też osoba Wołodymyra Wjatrowycza, szefa ukraińskiego IPN-u. Jego słowa co i rusz budzą w Polsce kontrowersje” – powiedział Maciej Zaniewicz.

Według rozmówcy Marcina Fijołka widać pewną iskierkę nadziei we wzajemnych relacjach.

„Ekipa Zelenskiego nie przywiązuje wielkiej wagi do polityki historycznej. Ich elektorat to elektorat centrum. Są to wyborcy, którzy w mniejszym stopniu zwracają uwagę na kwestie historyczne. Dodatkowo istnieje szansa, że wspomniany Wiatrowicz zostanie odwołany” – zauważył gość poranka.

„Ukrainie zależy na Polsce, szczególnie jako na partnerze gospodarczym” – dodał redaktor Zaniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA