Mateusz Baczyński: Antyterroryści to najbardziej elitarna jednostka w policji

Mateusz Baczyński: Antyterroryści to najbardziej elitarna jednostka w policji

„Antyterroryści to najbardziej elitarna jednostka w policji. Opisywana przeze mnie grupa wykonuje najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce.(…) Zawsze mało się o nich mówiło, zazwyczaj byli gdzieś w cieniu. Razem z Januszem Schwertnerem doszliśmy do wniosku, że warto oddać im głos, pokazać ich pracę i świat z ich perspektywy” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mateusz Baczyński, współautor książki „Antyterroryści. Polskie elitarne siły specjalne w akcji”. W rozmowie z Karolem Gacem opowiadał o kulisach powstawania książki.

Rozmowa rozpoczęła się od wyjaśnienia skąd wziął się pomysł na powstanie książki „Antyterroryści”.

„Wszystko zrodziło się z przypadku. Rozmawiając z jednym z byłych antyterrorystów usłyszałem tyle ciekawych historii, że nie mogłem ich wszystkich pomieścić w jednym wywiadzie. Stąd też pojawił się pomysł na napisanie książki” – wyjaśniał autor.

„Antyterroryści to najbardziej elitarna jednostka w policji. Opisywana przeze mnie grupa wykonuje najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce.(…) Zawsze mało się o nich mówiło, zazwyczaj byli gdzieś w cieniu. Razem z Januszem Schwertnerem doszliśmy do wniosku, że warto oddać im głos, pokazać ich pracę i świat z ich perspektywy” – mówił Mateusz Baczyński.

„Oprócz opowiedzenia wszystkich ciekawych historii, chcieliśmy pokazać też pewne absurdy, z którymi antyterroryści muszą się mierzyć. Są to ludzie, którzy mają bardzo niskie zarobki, pracują w złych warunkach, mają problemy ze sprzętem czy dostępnością do strzelnicy” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

„To co najbardziej mnie zasmuciło to fakt, że nie mają oni zapewnionej żadnej opieki zdrowotnej. Jeśli dopadnie ich jakaś kontuzja to normalnie muszą czekać w NFZ na swoją kolej. Efekt jest taki, że chodzą się leczyć prywatnie, bo inaczej wypadliby z pracy. Mogłoby się wydawać, że tak elitarna jednostka ma zapewnione pewne minimum, niestety tego nie ma” – podsumował gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA