Tadeusz Wilk (ZMPD) o prewencyjnych badaniach trzeźwości zawodowych kierowców

Tadeusz Wilk (ZMPD) o prewencyjnych badaniach trzeźwości zawodowych kierowców

„W obecnej sytuacji przedsiębiorca nie ma prawa zbadania trzeźwości swojego pracownika. Istotnym jest, aby takie uprawnienia miał. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo i komfort zawodowego kierowcy, jak i o innych użytkowników drogi” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tadeusz Wilk (Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce). W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił o potrzebie zmiany prawa dot. sprawdzania trzeźwości zawodowych kierowców.

Zdaniem gościa poranka „Siódma 9” prewencyjne badania trzeźwości zawodowych kierowców powinny zostać przywrócone.

„Nie chodzi nam o karanie, a o prewencję” – zaznaczył przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

„W obecnej sytuacji przedsiębiorca nie ma prawa zbadania trzeźwości swojego pracownika. Istotnym jest, aby takie uprawnienia miał. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo i komfort zawodowego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi” – powiedział Tadeusz Wilk.

Rozmówca Jarosława Wydry zwrócił uwagę na fakt, iż w sytuacji gdy nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego spowoduje wypadek, to odpowiedzialność za ten wypadek spadnie również na firmę przewozową.

„Taki kierowca ponosi przede wszystkim odpowiedzialność osobistą. Kwestie różnego rodzaju odszkodowań, które muszą zostać wypłacone, dotyka pośrednio także firm” – powiedział przedstawiciel ZMPD, który zaznaczył, że przewoźnicy próbują nagłośnić sprawę m.in. poprzez Radę Dialogu Społecznego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA