Władysław Teofil Bartoszewski: „Emerytura bez podatku” to oszczędność dla emeryta wynosząca 300-400 złotych miesięcznie, czyli 3000-4000 złotych rocznie

Władysław Teofil Bartoszewski: „Emerytura bez podatku” to oszczędność dla emeryta wynosząca 300-400 złotych miesięcznie, czyli 3000-4000 złotych rocznie

„«Emerytura bez podatku» to oszczędność dla emeryta wynosząca 300-400 złotych miesięcznie, czyli 3000-4000 złotych rocznie. Jest to realna obietnica, wyliczona przez naszą partię. Nie może być tak, że emeryt płaci składki przez 35-40 lat, a następnie płaci podatek od tego co wypracował” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Władysław Teofil Bartoszewski. W rozmowie z Jarosławem Wydrą mówił o programie wyborczym Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rozmowa rozpoczęła się od omawiania programu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Władysława Bartoszewskiego kluczowym punktem programu Ludowców jest „Emerytura bez podatku”.

„«Emerytura bez podatku» to oszczędność dla emeryta wynosząca 300-400 złotych miesięcznie, czyli 3000-4000 złotych rocznie. Jest to realna obietnica, wyliczona przez naszą partię. Nie może być tak, że emeryt płaci składki przez 35-40 lat, a następnie płaci podatek od tego co wypracował” – powiedział dr Bartoszewski, który mówił też o innych propozycjach programowych.

„Zadaniem programu «Zielona energia» jest to, aby do 2030 roku Polska produkowała 50% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Rząd powinien też zainwestować w eliminację tzw. kopciuchów. Chcemy finansować 75% kosztów wymiany, a w przypadku osób o bardzo niskim dochodzie nawet do 100%. Jest to inwestycja w profilaktykę zdrowotną” – kontynuował rozmówca Jarosława Wydry.

Jak zauważył red. Wydra PSL jest jedyną partią, która w swoim programie nie porusza kwestii światopoglądowych. Według Władysława Bartoszewskiego jest to zabieg świadomy.

„Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze było partią demokratyczną. W sprawach światopoglądowych jest u nas kompletna wolność opinii, nie ma tu dyscypliny partyjnej” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Patrząc na poglądy większości członków naszej partii można stwierdzić, że PSL jest ugrupowaniem tradycyjnym, o charakterze chadeckim. W wielu z nas było duże oburzenie związane z pewnymi demonstracjami mającymi charakter światopoglądowy, uderzającymi w religijność Polaków. Na to nie ma zgody. Nie jesteśmy partią antykatolicką, ani lewicową” – dodał.

Zapytany przez Jarosława Wydrę o jego stosunek do prawa aborcyjnego i do kwestii wprowadzenia związków partnerskich w Polsce, odpowiedział:

„Nie będę glosował za zaostrzeniem przepisów ws. aborcji. Kompromis był trudny i status quo powinno pozostać. (…) Proszę zauważyć, że 80% związków partnerskich to związki między kobietą a mężczyzną. Małżeństwo jest sakramentem i kwestią religijną, a związki partnerskie są kwestią prawną i tego nie mieszajmy. Osobiście głosowałbym za związkami partnerskimi” – powiedział członek PSL.

„Z każdym staram się rozmawiać normalnie. Nie mam najmniejszego problemu rozmawiać z ludźmi o innych poglądach, pod warunkiem, że chcą dobrze dla Polski” – powiedział pod koniec rozmowy Władysław T. Bartoszewski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA