Grzegorz Mazurowski: Witold Pilecki jest nie tylko bohaterem Polski, ale jest także bohaterem uniwersalnym dla całej Europy

Grzegorz Mazurowski: Witold Pilecki jest nie tylko bohaterem Polski, ale jest także bohaterem uniwersalnym dla całej Europy

„Serię naszych wystaw chcemy zacząć od wystawy poświęconej Witoldowi Pileckiemu. Jest to bohater Polski, ale uniwersalny także dla całej Europy. Na bieżąco informował świat o tym, co działo się w Auschwitz. (...) Wystawa stworzona jest wspólnie z niemieckimi badaczami i amerykańskim autorem biografii Pileckiego” – powiedział w poranku „Siódma 9” Grzegorz Mazurowski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem rzecznik Instytutu Pileckiego mówił o nowym biurze Instytutu, rozpoczynającym swoją działalność w Berlinie.

Rozmowa dotyczyła nowo powstałej placówki Instytutu Pileckiego.

„Otwarcie naszej placówki w Berlinie, podkreśla wagę współpracy z Niemcami. W Niemczech znajduje się wielu naukowców, instytucji badawczych i archiwów, które są bardzo ważne dla lepszego poznania polskiej historii. (…) Placówka znajduje się w świetnym miejscu. Jest to pl. Paryski w Berlinie, nieopodal Bramy Brandenburskiej” – powiedział gość poranka.

„Nasze wystawy zaczynamy od wystawy o Witoldzie Pileckim. Jest to bohater Polski, ale uniwersalny także dla całej Europy. Na bieżąco informował świat o tym, co działo się w Auschwitz. Wystawa stworzona jest wspólnie z niemieckimi badaczami i amerykańskim autorem biografii Pileckiego” – poinformował Grzegorz Mazurowski.

Jak się okazało, nieprzypadkowa jest data otwarcia wspomnianej ekspozycji.

„16 września jest dniem wigilii rocznicy ataku ZSRR na Polskę. Chcemy pokazać, że nasz kraj był ofiarą dwóch totalitaryzmów” – powiedział przedstawiciel Instytutu Pileckiego.

Jak zauważył rozmówca Marcina Fijołka, nasi zachodni sąsiedzi nie czynią nam wielkich przeszkód w dostępie do swoich archiwów.

„Mamy podpisaną umowę z Bundesarchiv. Możemy digitalizować dokumenty i w przyszłości będziemy udostępniać je w Internecie. Na ten moment zdigitalizowaliśmy już 150 tysięcy dokumentów” – powiedział gość poranka, który wspomniał m.in. o tym, że wśród uzyskanych dokumentach znajdują się chociażby te dotyczące działalności Gestapo na terenie Polski.

Według słów Grzegorza Mazurowskiego istnieje szansa, że już niedługo powstaną kolejne zagraniczne placówki Instytutu. Jedną z wymienionych lokalizacji był Waszyngton.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA