B. Szymon Janowski OFM: «Oratorium o stworzeniu» jest opowieścią o współczesności w kontekście św. Franciszka

B. Szymon Janowski OFM: «Oratorium o stworzeniu» jest opowieścią o współczesności w kontekście św. Franciszka

„«Oratorium o stworzeniu» jest opowieścią o współczesności w kontekście św. Franciszka. Uważamy, że nie można bagatelizować tematów ekologicznych. Staramy się znaleźć przestrzeń do mówienia o tych sprawach w Kościele. Chcemy też pokazać, że temat przyrody istnieje w Kościele od 800 lat” – powiedział w poranku „Siódma 9” b. Szymon Janowski OFM. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o ekologii w Kościele.

„Papież Franciszek w „Laudato Si” po raz pierwszy umieszcza naukę o ochronie stworzenia w randze encykliki. To nie znaczy, że inni papieże nie poruszali tego wątku. Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI – każdy z nich mówił o potrzebie ekologicznego nawrócenia” – zauważył brat Szymon.

„Mówimy o nawróceniu całego człowieka. Stąd też temin ekologia integralna. Istotne jest wewnętrzne spojrzenie człowieka na całe stworzenie” – dodał rozmówca Marcina Fijołka.

„W naszym oratorium będziemy chcieli opowiadać o postaci Franciszka. Łączymy ekologię z funkcjonowaniem w rzeczywistości relacji międzyludzkich. Ekologia to nie tylko troska o to co zielone, ale to także troska o wzajemne relacje. Jest to dbanie o życie bardzo szeroko pojęte” – zaznaczył gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy na eco-rekolekcje, które odbędą się w dniach 1-3 października (g.20) w kościele Franciszkanów na ulicy Miodowej.

Zachęcamy także do wsparcia inicjatywy zorganizowania oratorium. Więcej szczegółów na: https://zrzutka.pl/oratorium.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA