Dr Szymon Kardaś na temat postępu prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2

Dr Szymon Kardaś na temat postępu prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2

„Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej [dotycząca gazociągu OPAL] mówi nam, że solidarność energetyczna to coś, co powinno obowiązywać codziennie, a nie tylko od święta. Wspomniana solidarność powinna uwzględniać interesy państw żywotnie zainteresowanych rozstrzyganiem spraw takich jak ta dot. OPAL, ale także powinna zwracać uwagę na obiekcje innych krajów członkowskich” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił m.in. o budowie gazociągu Nord Stream 2.

Rozmówca Marcina Fijołka, zapytany czy w sprawie Nord Stream 2 możemy coś jeszcze zdziałać, odpowiedział:

„Do 10 września wydawało się ze sprawa jest już zamknięta. Według komunikatów podawanych przez Gazprom 76 % gazociągu Nord Stream 2 jest już ułożone. Po orzeczeniu TSUE ws. OPAL i dowartościowaniu zasady solidarności, tworzy się ścieżka, która pomaga «zaatakować» projekt Nord Stream 2” – powiedział gość poranka dodając, że utrudnienia w budowie gazociągu wynikają także z postawy Danii, która nie wydała pozwolenia na budowę na swoich wodach terytorialnych.

Ekspert mówił także o jeszcze innym aspekcie mogącym wpłynąć na mniejszą rentowność gazociągu Nord Stream 2.

„Na europejskie gazociągi morskie wprowadzono tzw. trzeci pakiet energetyczny i zasadę dostępu strony trzeciej. Wg. tej zasady jeden eksporter nie może zmonopolizować infrastruktury. Gdyby Nord Stream 2 został ukończony, to bez uzyskania wyłączeń spod wspomnianej zasady, mógłby wykorzystywać gazociąg tylko w połowie swoich możliwości. To poważnie uderzałoby w rentowność tego projektu” – powiedział przedstawiciel Ośrodka Studiów Wschodnich.

„Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mówi nam, że solidarność energetyczna to coś, co powinno obowiązywać codziennie, a nie tylko od święta. Wspomniana solidarność powinna uwzględniać interesy państw żywotnie zainteresowanych rozstrzyganiem spraw takich jak ta dot. OPAL, ale także powinna zwracać uwagę na obiekcje innych krajów członkowskich” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA