Jakub Kajmowicz: Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL jest jedną z najbardziej spektakularnych porażek Gazpromu

Jakub Kajmowicz: Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL jest jedną z najbardziej spektakularnych porażek Gazpromu

„Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL jest jedną z najbardziej spektakularnych porażek Gazpromu. Za sprawą wygranej polskiego rządu realnemu zmniejszeniu ulegnie wolumen gazu, który jest słany przez gazociąg Nord Stream” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Jakub Kajmowicz. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem redaktor naczelny portalu Energetyka24.com mówił o meandrach europejskiej polityki energetycznej.

Rozmowa poranka dotyczyła ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. gazociągu OPAL.

„Jest to jedna z najbardziej spektakularnych porażek Gazpromu. Za sprawą polskiej wygranej realnemu zmniejszeniu ulegnie wolumen gazu, który jest słany przez gazociąg Nord Stream. Jest to 12 miliardów metrów sześciennych gazu (Polska zużywa rocznie 17 mld.). Wspomniany wyrok utrudnia też uzyskiwanie koncesji ws. Nord Stream 2, czyniąc go mniej opłacalnym” – powiedział ekspert.

Rozmówca Marcina Fijołka podkreślił fakt, iż Gazprom nie był w tym sporze stroną.

„Stroną była Komisja Europejska, która pozwoliła w 2016 r. na to, aby Gazprom mógł wykorzystywać od 80 do 100% przepustowości gazociągu OPAL, z pominięciem regulacji dot. monopolu czy solidarności energetycznej. Zarzutów, które podjęło TSUE w stosunku do KE było dużo. Świadczy to o kompromitacji Komisji” – powiedział redaktor naczelny portalu Energetyka24.com.

„Decyzja Trybunału utrudni Rosjanom ekspansję na rynek europejski” – dodał gość poranka.

„W całej sytuacji widać jak ścierają się realne interesy. Sektor energii jest tego bardzo dobrym przykładem” – podsumował zaistniałą sytuację Jakub Kajmowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA