Dr Dawid Piekarz: Przez prawie 30 lat mówiliśmy o gospodarce językiem liberalnym. Teraz ulega to zmianie

Dr Dawid Piekarz: Przez prawie 30 lat mówiliśmy o gospodarce językiem liberalnym. Teraz ulega to zmianie

„Przez prawie 30 lat mówiliśmy o gospodarce językiem liberalnym (ukształtowanym w czasach L. Balcerowicza). Ten język zakładał, że liberalizm jest jedyną drogą, którą możemy iść. Wszelkie postulaty lewicowe i socjalne były traktowane jako zło konieczne albo wyraz politycznego przekupstwa. (...) Obecnie dostajemy inny język” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica). W rozmowie z Karolem Gacem mówił o trwającej kampanii wyborczej.

„Przez prawie 30 lat mówiliśmy o gospodarce językiem liberalnym (ukształtowanym w czasach L. Balcerowicza). Ten język zakładał, że liberalizm jest jedyną drogą, którą możemy iść. Wszelkie postulaty lewicowe i socjalne były traktowane jako zło konieczne albo wyraz politycznego przekupstwa” – powiedział dr Piekarz.

„Obecnie dostajemy inny język. Po raz pierwszy ktoś powiedział, że budujemy państwo socjalne i robimy w tym celu konkretne rzeczy. To jest absolutnie fundamentalna zmiana i dlatego jest osią tej kampanii” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

Zdaniem komentatora w bardzo trudnej sytuacji znalazła się opozycja.

„Opozycja nie ma języka, którym może krytykować partię rządzącą” – powiedział dr Dawid Piekarz.

„Przez 30 lat tłumaczono, że nie stać nas na państwo dobrobytu, ponieważ jeszcze odpowiednio się nie dorobiliśmy. Prawo i Sprawiedliwość powiedziało, że wzbogaciliśmy się na tyle, że już nas na takie państwo stać” – dodał gość poranka.

Dr Piekarz zwrócił uwagę na ciekawy proces, który miał miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a wpływa także na obecną kampanię.

„Opozycja z lewicą chciały oprzeć swój program na radykalnej rewolucji światopoglądowej. Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego ustawiło się jako obrońca tradycyjnych wartości i teraz na tej pozycji trwa” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA