Piotr Müller: Chcemy rządzić drugą kadencję, żeby zrealizować w Polsce model państwa dobrobytu

Piotr Müller: Chcemy rządzić drugą kadencję, żeby zrealizować w Polsce model państwa dobrobytu

„PiS chce rządzić drugą kadencję, żeby w Polsce zrealizować model państwa dobrobytu rozumianego w taki sposób, że w sposób sprawiedliwy dzieli się środki publiczne na różne grupy społeczne. Ale z drugiej strony daje się równe szanse do tego, aby ktoś, kto ciężko pracuje, mógł osiągać swoje sukcesy i nie miał szklanego sufitu” – powiedział w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Marcinem Fijołkiem Piotr Müller, rzecznik rządu.

Wyjaśnił kwestię zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

„W tym zakresie bardzo wiele nieporozumień się gdzieś pojawiło. Jeżeli ktoś ma jednoosobową działalność gospodarczą, to w jego zasadach tego ryczałtowego ZUS-u, który tam teraz wynosi razem ze składką zdrowotną nieco ponad 1300 zł, w tych zasadach nic się nie zmienia. Czyli liczy się to od 60% średniego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku będzie to nieco ponad 1400 zł i tu się nic nie zmienia. Dodatkowo, oprócz tego, wprowadzamy zniżki w ZUS-ie dla osób, które mają określony dochód, stosunkowo niższy niż ci najwyżsi, którzy prowadzą działalność gospodarczą. My jutro ogłosimy dokładnie te stawki, na sobotniej konwencji. Natomiast dyskusja o 30-krotności dotyczy osób, które są zatrudnione na umowę o pracę u pracodawcy i przekraczają 30-krotność” – tłumaczył rzecznik.


„Ja bym tak jednoznacznego stwierdzenia pewnie nie dawał [że rząd się z tego nie wycofa], bo my jesteśmy też partią, która rozmawia, prowadzi dialog, RDS też jest od tego, natomiast w aktualnych założeniach budżetowych faktycznie jest tak, że ta 30-krotność jest zniesiona, natomiast chciałbym podkreślić: nie dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, bo tu «Gazeta Wyborcza» w szczególności próbowała wokół tego podawać nieprawdziwe informacje” – podkreślił Müller.

Zapytany, po co rząd PiS chce rządzić na drugą kadencję, odpowiedział:

„Po to, żeby w Polsce zrealizować model państwa dobrobytu rozumianego w taki sposób, że w sposób sprawiedliwy dzieli się środku publiczne na różne grupy społeczne. Ale z drugiej strony daje się równe szanse do tego, aby ktoś, kto ciężko pracuje, mógł osiągać swoje sukcesy i nie miał szklanego sufitu”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA