Miłosz Motyka: PSL nie jest totalną opozycją

Miłosz Motyka: PSL nie jest totalną opozycją

„Chcieliśmy rozmawiać na temat «Paktu dla zdrowia» i ustawy konsensualnej dot. Trybunału Konstytucyjnego. Poruszaliśmy temat roli dziennikarzy w Sejmie, proponowaliśmy rozmowę o «Emeryturze bez podatku». Jest wiele spraw ponadpartyjnych, które można rozwiązać i powinny być one wyjęte ze sporu politycznego. PiS wyciągniętą przez nas rękę odrzucał” – powiedział w poranku „Siódma 9” Miłosz Motyka (Polskie Stronnictwo Ludowe). W rozmowie z Anną Czytowską mówił o programie politycznym Ludowców.

W rozmowie z Anną Czytowską polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczał, że jego ugrupowanie jest partią, której nie można zaliczać do grona tzw. totalnej opozycji.

„Chcieliśmy rozmawiać na temat «Paktu dla zdrowia» i ustawy konsensualnej dot. Trybunału Konstytucyjnego. Poruszaliśmy temat roli dziennikarzy w Sejmie, proponowaliśmy rozmowę o «Emeryturze bez podatku». Jest wiele spraw ponadpartyjnych, które można rozwiązać i powinny być one wyjęte ze sporu politycznego. PiS wyciągniętą przez nas rękę odrzucał” – powiedział Miłosz Motyka.

Gość poranka „Siódma 9” mówił m.in. o współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego z Pawłem Kukizem.

„Widzimy, że nasz sojusz z Pawłem Kukizem jest dobrze odbierany” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Jak zauważył Motyka Paweł Kukiz częściowo zmienił swoje podejście do niektórych rzeczy w polityce.

„Teraz chce on zmieniać system polityczny na drodze ewolucji, a nie rewolucji” – stwierdził polityk Ludowców.

Dalsza część dyskusji dotyczyła szczegółów programu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Miłosz Motyka wymieniał kilka głównych pomysłów jego partii.

„Lepiej dać szanse na rozwój małym firmom, niż je ciemiężyć. Dlatego proponujemy dobrowolny ZUS. Przedsiębiorca będzie mógł zdecydować czy w danym miesiącu chce płacić składki. (…) Często przeszkodą w założeniu rodziny dla młodych ludzi jest brak możliwości kupna swojego mieszkania. Chcemy ich wspomóc programem «Własny Kąt». Jest to dopłata do kredytu na mieszkanie czy dom dla osób do 35. roku życia. (…) Nie ma potrzeby, żeby wszystkie urzędy były w Warszawie. Dlatego proponujemy dekoncentrację administracji publicznej. Dziś mówi o tym Porozumienie, ale nie ma nic do powiedzenia w obozie Zjednoczonej Prawicy. (...) W każdym z projektów pokazujemy źródła finansowania, proponujemy rzeczy realne” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

W rozmowie poruszono też pomysł wprowadzenia możliwości odwołania posła w trakcie trwania kadencji.

„Żeby móc to wprowadzić, trzeba zmienić ordynację wyborczą. Jeśli poseł byłby wybrany bezpośrednio to powinna być możliwość jego odwołania, podobnie jak jest w przypadku wójta czy burmistrza. Wybory powinni mieć szansę odwołać posła” – powiedział pod koniec rozmowy gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA