Mariola Kowalska: Ziemia Mińska przyciąga piękną przyrodą, ale także ciekawymi zabytkami

Mariola Kowalska: Ziemia Mińska przyciąga piękną przyrodą, ale także ciekawymi zabytkami

„Wśród wielu ciekawostek dotyczących Ziemi Mińskiej wspomnę o górach, które są właśnie na Mazowszu, na Ziemi Mińskiej i bardzo niewiele osób o tym wie. Są to Góry Łańcuchowe, które ciągną się ok. 3 km. Można sobie zrobić spacer lub wyprawę rowerową. Najwyższy szczyt ma ok. 175 m. Nie jest to bardzo dużo, ale to bardzo ciekawa forma (…) Jest też wiele obiektów sakralnych. Np. w kościele parafialnym w Cegłowie jest ołtarz Lazarusa, mistrza Wita Stwosza. Jest to miejsce i obiekt, który naprawdę warto zobaczyć” – mówiła w poranku „Siódma 9” Mariola Kowalska z Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedziała o działaniach organizacji i walorach turystycznych Ziemi Mińskiej.

„Jesteśmy bardzo młodą organizacją, działamy trzy lata. Lokalna Organizacja Turystyczna jest nową formą z punktu widzenia prawnego i działa w związku z ustawą dotyczącą Polskiej Organizacji Turystycznej. LOT jest na najniższym szczeblu. Jest polska organizacja, która działa na całą Polskę, potem mamy regionalne organizacje turystyczne, a lokalne organizacje turystyczne działają na tych najmniejszych obszarach, przeważnie są to powiaty. Lokalna Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej działa na terenie powiatu mińskiego” – tłumaczyła.

„Naszym głównym celem jest promocja Ziemi Mińskiej, jej walorów turystycznych, przyrodniczych, interesujących miejsc historycznych, ale też folkloru, regionalnych potraw. To wszystko chcemy pokazać i jakby spowodować, żeby coraz więcej turystów przyjeżdżało na Ziemię Mińską” – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, jest to teren przyciągający przyrodą.

„Przede wszystkim jest to bardzo zielony obszar. Są ogromne połacie lasów bogatych w faunę i florę, jest wiele rezerwatów przyrody. Praktycznie każda gmina powiatu mińskiego posiada taki rezerwat. Są pomniki przyrody, począwszy od najstarszej sosny, poprzez pięćsetletnie dęby. Przyroda jest tu ogromnym atutem”.

„Wśród wielu ciekawostek wspomnę o górach, które są właśnie na Mazowszu, na Ziemi Mińskiej i bardzo niewiele osób o tym wie. Są to Góry Łańcuchowe, które ciągną się ok. 3 km. Można sobie zrobić spacer lub wyprawę rowerową. Najwyższy szczyt ma ok. 175 m. Nie jest to bardzo dużo, ale to bardzo ciekawa forma, o której mało kto wie. Ciekawym miejscem jest Julianów, maleńka wioska. Tam może iść sobie w kierunku miejscowości Pogorzel tymi pagórkami” – opowiadała.

Wymieniła także kilka ciekawych zabytków Ziemi Mińskiej, które warto zobaczyć.

„Mamy bardzo wiele miejsc związanych z historią. Jest też wiele obiektów sakralnych. Np. w kościele parafialnym w Cegłowie jest ołtarz Lazarusa, mistrza Wita Stwosza. Jest to miejsce i obiekt, który naprawdę warto zobaczyć. Kolejnym obiektem jest zespół poklasztorny w miejscowości Siennica. Tam, gdzie mieszkali wcześniej zakonnicy, był przez wiele lat internat. W tej chwili ten budynek niestety świeci pustkami, ale lokalni miłośnicy historii mają zamysł, żeby uświetnić to miejsce, odnowić, wyremontować”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA