Izabella Maliszewska nt. wystawy „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939 roku”

Izabella Maliszewska nt. wystawy „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939 roku”

„Wystawa jest niezwykła, ponieważ mogliśmy wykorzystać w niej niezwykły materiał. W muzeum prezentujemy spojrzenie na wydarzenia wojenne z perspektywy świadków, którzy utrwalili swoje wspomnienia zaledwie kilka lat po wojnie” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Izabella Maliszewska (Muzeum Warszawy). W rozmowie z Karolem Gacem opowiadała o wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939 roku”.

Zdaniem kuratora wystawy data ogłoszenia powojennego konkursu miała wpływ na treść wspomnień.

„Konkurs ogłosiła Pracownia Badań Warszawy UW w 1947 roku, a wyniki poznaliśmy w 1948 r.. Był to okres, w którym ludzie jeszcze nie do końca poznali warunki stalinizmu. Te pamiętniki są w związku z tym dosyć szczere, twórcy pozwalają w nich sobie na dość ryzykowne uwagi. W momencie, gdy przyszedł rok 1949 i wymowa tych prac była nie do końca taka, jak oczekiwały tego ówczesne władze, zdecydowano aby prac nie ukazywać. Przez ten czas były one w naszych archiwach” – powiedziała Izabella Maliszewska.

Kurator wystawy podkreśliła istotną rolę cytatów wystawie prezentowanej przez Muzeum Warszawy.

„Poszczególne cytaty tworzą komentarz do tego co oglądamy. Podczas zwiedzania towarzyszą nam też nagrania. Są to dzieje pięciu różnych osób wspominających wojnę. Staraliśmy się o to, aby były to różnorodne postacie” – dodała rozmówczyni Karola Gaca.

Wystawa „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939 roku” będzie funkcjonować do 5 stycznia 2020 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA